0X (ZRX), merkeziyetsiz borsalar için üretilen bir açık protokol ağıdır. Bu ağın kendi dijital para birimi 0X (ZRX) coin’dir. 0X protokolü sayesinde akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkeziyetsiz (De-Fi) borsalar kullanılabilir. Bu sayede (şimdilik) sayıları binlerce olan token’ler kendi aralarında değiş tokuş yapılabilir. 0X protokolünü geliştirenler, gelecekte her teknolojik cihazın kendi token’i olacağını, bu nedenle de sayısız token arasında çıkacak olan değiş-tokuş problemini 0X protokolü sayesinde çözeceklerini savunmaktadır. Kurucu ekibin hedefi, sayısız token’in birbirleriyle değiştirilebileceği güvenilir bir platform yaratmaktır.

Merkezi borsaların kapanabilme, hacklenebilme, geçmişte örnekleri görüldüğü gibi bir kişinin tüm parayı toplayıp kaçabilme, hükümetler tarafından vergilendirilme ve kısıtlanma gibi dezavantajları olduğunu, buna alternatif olarak geliştirilen merkeziyetsiz (De-Fi) borsaların ise likidite sıkıntısı, yavaşlık, yüksek işlem ücretleri, diğer De-Fi borsalarla uyumsuzluk, girilen bütün emirlerin blok zincirine yazılmak zorunda olduğu için hem işlem ücretlerinin yüksek, hem de işlem hızlarının düşük olması gibi dezavantajları olduğunu görerek her iki grubun sorunlarına ortak çözüm geliştirmek isteyen 0X yaratıcılarına göre, işlemlerin blok zinciri dışına kaydedilip, sadece işlemin gerçekleşeceği zaman blok zincirine yazılması bu sorunları çözebilir. Bu sayede işlem ücretleri de ortadan kalkar.

0X Coin (ZRX Coin) Ethereum tabanlı bir token’dir. Açıklanan maksimum arzı 1 milyar adet olan 0X coin, şu an piyasada 781,5 milyon adet bulunmaktadır. Toplam işlem hacmi 1,4 milyar Amerikan Doları olan ZRX Coin’in fiyatı, yazı yayına hazırlandığı an itibariyle 1,84 Amerikan Doları’dır. 2018 Ocak ayında 2.53 Dolar ile zirveyi gören 0X Coin, 2017 Ağustos’unda ise 0.1 Dolar ile dip yapmıştır.

0X (ZRX) Coin, başta Binance olmak üzere bir çok borsada alınıp satılabilmektedir.

0X Coin (ZRX Coin)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!