ABD Başkanı Joe Biden‘ın COVID 19 pandemisinin etkilerini kaldırması plânlanan ve ilk olarak Temsilciler Meclisi’nde kabul edilip ABD Senatosu’na gönderilen 1.9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senato’da kabul edildi. ABD Başkanı Joe Biden’ın imzalaması haline yürürlüğe girecek olan paket ABD vatandaşlarını ve reel sektörü canlandırması bekleniyor. Bu aynı zamanda Bitcoin ve kripto paralar için de olumlu bir gelişme, ekonomistler bu paketin büyük çoğunluğunun borsalar ve kripto para piyasasına da akması bekleniyor.

Senato’da yapılan oturum 11 saat 50 dakikalık süresiyle de rekor kıran paket, Senato Genel Kurulunda dün gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından 49’a karşı 50 oyla kabul edildi.

Cumhuriyetçilerin desteğine gerek duyulmadı

“Uzlaşma” olarak adlandırılan yasal bir düzenlemenin daha önce devreye sokulmasıyla önü açılan tasarı Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato’dan geçirildi. Bilindiği üzeere Cumhuriyetçiler bu tasarıya şiddetle karı çıkmıştı. Tasarı, üzerinde yapılan düzenlemeler nedeniyle yeniden Temsilciler Meclisine gönderilirken kabul edilmesi halinde yasalaşması için Biden’ın imzasına sunulacak.

Biden yönetiminin, COVID 19’un yarattığı ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak nitelendirilen tasarıda, kişi başına 1400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak yer alıyor.

Daha önce haftalık 400 dolar olarak belirlenen işsizlik yardımının ise yapılan müzakerelerin ardından 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar da uzatılması öngörülüyor.

Senato’nun onayı sonrası lider kripto para Bitcoin, 48 bin 360 dolardan kendisine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!