Bitcoin’in ivmelenmesiyle yükseliş gösteren kripto para piyasası hareketli günlerden geçiyor. Bitcoin‘deki düzeltmenin devamı diğer kripto paralara fırsat tanıyor. Şu anda piyasa değeri açısından bakımından piyasada en büyük üçüncü kripto para olan ADA yani Cardano neden yükseliyor?

Cardano blokzincirinde yer alan kripto para olan ADA, Ethereum’un %22, Bitcoin’in %15’lik düşüşünden sonra, geçen haftadan beri %34, geçen aydan beri %269 ve geçen yıldan bu yana da %2.633 arttı. Tüm bu yükseliş ivmesiyle, piyasa değeri ile üçüncü en büyük kripto para birimi olmayı başardı.

Cardano (ADA)’nın yükseliş sebepleri neler?

Nomics’ten alınan verilere göre, fiyatının Elon Musk tweet’lerinin yükselmesine yardımcı olduğu Dogecoin’in yanı sıra Cardano, bu yıl ilk 20’de en iyi performans gösteren kripto varlık oldu. Kripto para yatırımcıları arasında ABD yatırımcıları için önemli bir geçit olan Coinbase’de listelenmemiş olmasına rağmen iyi performans gösterdi.

ADA’nın yükseliş sebeplerinden ilki, Cardano’nun arkasındaki ana geliştirme ekibi olan IOHK’dan Tim Harrison, Mart’ın başında başlayacak olan “Mary Hard Fork”undan sonra Cardano, “merkezi olmayan, çok varlıklı (MA) bir akıllı sözleşme platformu” haline geleceğini ifade ediyor.

Ethereum’daki gaz fiyatlarının ne kadar yükseldiği düşünüldüğünde akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan finans (DeFi) ve fungible olmayan token’lar (NFT’ler) Cardano ağına geliyor. Ethereum’un tüm bunlara sahip olduğu düşünüldüğünde, Cardano blokzinciri için bu çok büyük bir anlaşma gibi görünmese de Cardano için önemli bir aşama olarak kabul edilebilir.

Yükseltmeler, entegrasyonlar ve yeni özellikler blokzincirler için her zaman faydalıdır. Cardano, ana akım medyanın ilgisini çektikleri bir zamanda NFT’leri tanıtmaya hazırlanıyor.

Fiyat yükselişindeki ikinci sebep ise, bu haftaki bir Dubai yatırım şirketi olan FD7’nin ADA ve Polkadot satın alabilmesi için 750 milyon dolar değerindeki Bitcoin varlığını sattığı haberi. Ancak Ethereum’un eski kurucusu olan ve Cardano’yla yeni bir maceraya atılan Charles Hoskinson, yükseliş sebebinin henüz tam olarak ne olduğunu bilmediğini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  FD7 Ventures, Hindistan'daki Cardano ve Polkadot projelerine 250 milyon dolarlık fon ayırdı

ADA, bu haberin yazıldığı sırada 1.38 dolardan işlem görüyor.

Cardano (ADA) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.