Kripto veri analiz şirketi Glassnode’un verilerine göre, en az 10 yıldır hareket etmeyen Bitcoin (BTC) sayısı, 2 milyonu aştı ve bu Bitcoin’ler, fiyatın 90 dolar olduğu günden beri aktif değilken mevcut fiyatlarla toplam değerleri yaklaşık 110 milyar dolar veya 865 milyar Türk Lirası değerinde.

2009’dan bu yana birçok Bitcoin’in cüzdanlarda unutulduğu ya da ulaşılamadığı biliniyor. Sahiplerinin öldüğü veya herhangi bir şey başına gelmiş olması da muhtemel. Bitcoin’in yaratıcısı, Satoshi Nakamoto tarafından çıkarıldığı düşünülen 55 milyar dolar değerindeki yaklaşık 1 milyon BTC de bunlar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bir başka veri de 7-10 yıl arasında hiçbir şekilde hareket etmeyen BTC miktarı da aşağıdaki grafikte görülebileceği üzere 2019 yılının Ocak ayından bu yana düşüş gösteriyor. İki yıl önce 2 milyon 420 bin BTC olan bu sayı, bugün itibari ile 1 milyon 330 bin BTC civarında. Öte yandan kripto para borsalarındaki Bitcoin sayısı da hızla düşerken, BTC’ler kişisel cüzdanlara çekiliyor ve bu da Bitcoin Supply Crisis denilen Bitcoin Arz Krizi’ni doğurması bekleniyor. Analistlere göre bu arz krizi Bitcoin’de fiyatı daha da yukarı çekebilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.