2008 yılında tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizin gelişini önceden bilen “Kriz kâhini” olarak da anılan New York Üniversitesinde görev yapan İran asıllı ABD’li ekonomi profesörü Nouriel Roubini, koronavirüs nedeniyle dünyanın 10 yıllık uzun bir ekonomik durgunluk dönemine girdiğini söyledi.

Önceki yazısında koronavirüs nedeniyle oluşan hem siyasi hem de ekonomik ortamında daha da gergin bir döneme kapılarını açabileceğini söyleyen Roubini, BBC’ye önceki gün verdiği röportajda “Eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik durgunluğa girdik. Bu 10 yıl sürebilir. Küresel ekonomi toparlansa dahi büyüme çok düşük seviyelerde kalacak” yorumunu yaptı.

Koronavirüs krizinin, 2008’deki krizle karşılaştırılmaması gerektiğini söyleyen ekonomist, “2008 krizinde üretimin hızla düşüşe geçmesi üç yıllık bir sürecin sonunda oldu. Bu kez aynı noktaya üç yıl değil, üç ay değil sadece üç haftada ulaştık. Ekonomilerin her alanında serbest düşüş yaşandı. En az 10 yıl sürecek küresel bir depresyonla karşı karşıyayız” dedi.

Part time’a geçiş, daha az iş güvencesi

Milyonlarca insanın işini kaybettiğini ve bu istihdam kaybının da devam edeceğini ifade eden ünlü ekonomist, “Kaybolan işlerin sadece bir kısmı yeniden yapılmaya başlayacak. Maaşlar düşecek, sosyal güvenceler azalacak, işlerin bir kısmı part-time olacak. İşini elinde tutabilenler için ise iş güvencesi daha da azalacak.” şeklinde kötümse bir değerlendirmede bulundu.

“Çin’deki alışveriş merkezlerinin büyük kısmı hâlâ boş. Ticari uçuşlar hâlâ yarı yarıya az. Almanya’da dükkanlar açıldı ama kim gidip alışveriş yapıyor?” tespitinde bulunan Roubini, işletmelerin tamamen açılmasının beklenen etkiyi yapamayacağını ya da eskiye dönüş olarak görülmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!