Dün kripto para piyasasında 2009 yılından bu yana hiçbir şekilde bir yere transfer edilmeyen, tabir-i caizse kımıldatılmayan 40 kadar Bitcoin, dün adres değiştirince kripto para topluluğunda büyük bir endişe ve meraka neden oldu. Bu hareket sonrası herkes, Satoshi Nakamoto’nun elindeki Bitcoin’leri işleme koyduğuna dair bir düşünceye kapıldı.

3 Ocak 2020 tarihinde hayata geçen ve kendisine özel blok zincir yapısı bulunan Bitcoin whitepaper’ında “Herhangi bir finansal kurum kullanılmadan bir taraftan diğerine çevrimiçi ödemeyi mümkün kılan tamamen eşten-eşe çalışan bir elektronik para sistemi” olarak tanımlanıyordu.

Piyasadaki büyük çoğunluğun düşüncesiyle elinde yüzlerce hatta hatta binlerce Bitcoin bulunduğu sanılan Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kurumun dün akşam saatlerinde elindeki 40 Bitcoin’i Coinbase ve CoinPayments’a aktardığı iddia edildi. Bu taşınan Bitcoin’in rakamının doğruluğu su götürmez bir gerçekken bu işlemi Satoshi Nakamoto mu başka biri mi yaptı henüz bilinemiyor.

Kimilerine göre milyon adet Bitcoin’i var

Bitcoin’in ortaya çıkışından sadece 1 ay sonra kazılan şu anki piyasa değeriyle 390 milyon dolar değerindeki Bitcoin’leri hareket ettiren isim henüz bilinmezken o zaman bu mucize kripto para biriminden haberdar olan kişi sayısının az olması, bu işlemi yapan kişinin ya Satoshi Nakamoto ya da ona yakın birileri olabileceği varsayımını kurduruyor.

Kimilerinin saadet zinciri, kimilerinin de dijital altın olarak gördüğü Bitcoin’in yaratıcısının 1 milyondan fazla Bitcoin’e sahip olduğu söyleniyor. Bu iddiaya göre eğer Satoshi Nakamoto bu miktarda Bitcoin’e sahip ise şu an piyasa değerinde yaklaşık 65 milyar Türk Lirası ediyor.

Son bir haftadır piyasalarda 9 bin doların ne üzerine ne de altına düşen Bitcoin hakkında çeşitli olumlu veya olumsuz görüşler paylaşılırken bu Bitcoin’lerin hareketi kripto para topluluğunda soru işaretleri yarattı. Kısa süreli bir satış dalgası da yarattı.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin'den Nayib Bukele'ye Bitcoin eleştirisi: Utanmalılar

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.