İngiltere ve Fransa merkezli kurumsal yatırımcılar, 21Shares şirketi tarafından başlatılan bir Bitcoin ETP (borsa yatırım ürünü) aracılığıyla Bitcoin yatırımı yapabilecek. İsviçreli kuruluş, BTC performansını takip eden borsada işlem gören ürününün Aquis Exchange’de satışa sunulacağını duyurdu.

Merkezi İsviçre’nin Zug kentinde bulunan 21Shares, yatırımcıların geleneksel ETP’ler veya diğer benzer hizmetler aracılığıyla çeşitli kripto para varlıklarına yatırım yapmalarını sağlayn bir kuruluş. Şirket, ETP’ler ile Bitcoin’e doğrudan yatırım yapmak istemeyen riski minimize ederek müşterilerine sunuyor. 21Shares şimdi de İngiliz ve Fransız kurumsallara ETP hizmeti sunacak.

BTC ETP, bir ETF’ye benzer şekilde tasarlanacak ve bu hizmet şimdilik ilk olarak Aquis Exchange’de satışa sunulacak.

ETP ile ETF arasındaki fark nelerdir?

En basitinden Bitcoin üzerinden açıklamak gerekirse ETF’ler bir borsa yatırım fonudur, yani BTC’nin fiyatı sabittir, Bitcoin yükselirse ETF’in de değeri yükselir. ETP’de ise durum çok farklı ve ETP’lerde aktif bir fon yönetimi mevcutken, bir ETP’ye yatırım yapıldığında, yani sepete yatırım yaptığınızda ve sepetin değeri arttığında, ETP’nin de değeri artıyor, sonuç olarak yatırımcının yatırımın değeri artıyor. ETP’lerde aktif al-sat işlemleri çok daha fazla olur.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.