En büyük kripto para olarak adlandırılan Bitcoin, dün itibariyle 9 bin doları aşarak yatırımcılarını yeniden mutlu etmeyi başardı. Peki halving yani yarılanmaya 12 gün kala Bitcoin kritik seviye olan 10 bin doları aşabilecek mi?

Mart ayını çok kötü geçiren Bitcoin, Nisan ayının son günlerinde büyük bir sıçrama gerçekleştirdi ve bir günde yüzde 20’lik bir ivmeyle 8 bin dolar seviyelerinden 9 bin dolar seviyelerine çıktı ve yine dikkat çekmeti başardı.

Bitcoin’in ABD ekonomisi için referans endeksi olan S&P 500 ile korelasyonuna da dikkat çekilebilecek bu yükselişin arkasında 13 günlük bir zaman dilimi kalan Bitcoin yarılanmasından mı yoksa küresel ekonomideki ufak toparlanmanın mı etkisi olduğu tartışılıyor. Türkiye’de hizmet veren kripto para borsalarının toplam hacminin 1.1 milyar TL’yi geride bırakırken yurt dışı borsalar da rekor hacim yaptıklarını açıkladı.

Pantera Capital’ın CEO’su Dan Morehead, Bitcoin’in bu performansını altın, S&P endeksi ve petrol fiyatlarıyla karşılaştırırken Bitcoin’in 2008 sonrası bir finansal krizin içine doğduğunu ve şu anki koronavirüste daha da güçleneceğini ifade ediyor.

Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyonu gösteren bir grafik.

Öte yandan zor bir ayı geride bırakan Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyonun yüksek seviyelerde kalacağı düşünülüyor, çünkü dünya çapındaki merkez bankaları yine büyük bir teşvik paketleri sunmaya hazırlanıyor. Haberin yazıldığı sırada 8860 dolardan alınıp satılan lider kripto para, bakalım önümüzdeki günlerde nasıl bir performans sergileyecek…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!