Dünyadaki birçok hükümet, konu kripto paralara gelince zor seçimler yapmaya mecbur kalıyor: yapılan aşırı düzenlemeler ve risk kayıplarının ekonomiye etkisi ya da hiçbir şey yapmamak ve güçlenenlerin kafasına tokmakla vurma gibi. Örneğin şu anda, Avrupa Birliği 2020 yılında piyasa sürülecek olan Facebook’un Libra’sı hakkında ne yapacağını hiç bilmiyor.

Avrupa Komisyonu’ndan genel müdür yardımcısı Dombrovskis’in 19 Şubat’da yayınladığı rapora göre, Libra oluşumu Avrupa Birliği’nden gelen sorulara karşı yetersiz kaldı. Bütün bu yaşananların sonucunda, Facebook tarafından AB’ye aktarılan her bilgi anlamsız kaldı ve AB hukuku Libra ile ne yapacağını belirleyemedi. 

Dombrovskis açıklamasında, Avrupa Birliği’nin gözetim ve düzenlemeler yaparak Libra konusunda hızlı ve çözüm odaklı yaklaştığını belirtti.

Amerika’da durum farklı gözükmüyor

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, 13 Ekim’deki ABD Finans Komitesi’nde  konuşmuştu. Yetkililer, Zuckerberg’in Libra hakkında yaptığı açıklamalardan tatmin olmamıştı, benzer açıklamalar Avrupa Komisyonu’ndan geldi; Libra’nın işe yarayıp yaramayacağını bilmediklerini söyledi.

Hem ABD, hem de Avrupa Birliği’ndeki hükümet organları ve yetkililer kripto paraları ve blockchain teknolojisini daha iyi anlamak için çaba gösteriyor. Komisyon, 19 Mart’a kadar halkın katılabileceği bir toplantı oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise, IRS 3 Mart’da kripto paralarla ilgili bir zirve düzenleyecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.