Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nden birkaç düzenleyici, yeşil finans ve dijitalizmin artık hayatımızın bir parçası haline geldiği ve kripto paraların yükselişte olduğu şu dönemde acil durum koduyla stablecoin gibi finansal yenilikleri tartışmak için bir araya geldi.

ABD Hazinesi, bugün yaptığı açıklamada, geçen hafta düzenlenen sanal bir forumun, ilgili merkez bankaları, menkul kıymet düzenleyicileri ve bankacılık otoriteleri de dahil olmak üzere AB’nin ve ABD finans aygıtının tüm muhataplarıyla bir zirve gerçekleştirildiğini belirtti.

Toplantıların gündemi büyük ölçüde finanstaki son teknolojik gelişmeler ve COVID-19 salgınının finans üzerindeki etkisiydi. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin iklim değişikliğini finansal bir risk olarak merkezleme konusundaki ilgisi de gündemin ana hatlarındandı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Katılımcılar kripto varlıklar, sözde sabit paralar ve merkez bankası dijital para birimleri de dahil olmak üzere yeni dijital ödeme biçimlerini içeren son gelişmeler ve düzenleyici teklifler hakkında görüş alışverişinde bulundular.” ifadeleri kullanıldı.

Son yıllarda uluslararası finans dünyasında blockchain kullanarak ödemeleri kolaylaştırmaya yönelik ilgi arttı. Ancak teknolojinin suç çevrelerinde kullanımı, ABD’deki düzenleme etrafındaki sohbeti renklendirmeye devam ediyor. Biden’ın yeni Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin için hiç de iyi fikirlere sahip olmadığı biliniyor. Yellen, Bitcoin’in yasadışı olduğunu ve illegal ortamlarda kullanıldığına dair endişelerini söylemişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!