Elon Musk’ın dün yaptığı Tesla’nın Bitcoin ödemesini askıya alma haberinden sonra bu akşam saatlerinde yeni bir haber piyasaya dalga dalga yayıldı. ABD Adalet Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi’nin kara para aklama ve vergi konuları dolayısıyla Binance’e soruşturma açtığı iddia edildi ve Bitcoin 47 bin dolara kadar düştü. Dün Tesla haberi sonrası 45 bin dolara kadar düşen BTC, böylelikle 24 saatlik görüntüde ise yaklaşık 8 bin dolar kayıp yaşamış oldu.

Bloomberg’ün haberine göre ABD Adalet Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e soruşturma açtı. Soruşturmada para aklama ve vergi suçu konularında araştırma yapan yetkililer Binance’ın operasyonları konusunda yetki sahibi olan kişilerden bilgi istedi. Bu haber sonrası Bitcoin başta olmak üzere Ethereum ve Ripple gibi kripto paralar çok büyük düşüşler yaşadı.

“Yasal sorumluluklarımızı ciddiye alıyoruz”

Binance’ten yapılan resmi açıklamada “Yasal sorumluluklarımızı çok ciddiye alıyor ve düzenleyiciler ile kanun uygulayıcı kurumlarla iş birliği içinde çalışıyoruz. Şüpheli faaliyetleri tespit etmek ve ele almak için finans kurumları tarafından kullanılan kara para aklamayı önleme ilkelerini ve araçlarını içeren güçlü bir uyumluluk programı oluşturmak için sıkı çalıştık. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kurumlara yardımcı olma konusunda güçlü bir geçmişe sahibiz.” ifadeleri kullanıldı.

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Zhao, kripto piyasasındaki düşüş için “Bugün çok fazla FUD (kötü haber) var. Bazıları için ıstırap, diğerleri için fırsat.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!