Pekin yönetiminin Bitcoin madenciliğini yasaklamasından iki ay sonra ABD, dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği kaynağı olan Çin’i geride bıraktı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yayımlanan verilere göre Bitcoin blok zincirindeki toplam hash oranının en büyük kısmı, artık ABD’den geliyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yayımlanan rakamlara göre, Çin’in küresel hash oranı Mayıs ve Temmuz arasında yüzde 44’ten sıfıra düştü. Ülke, 2019’daki küresel hash oranının dörtte üçünü oluşturuyordu. ABD’nin küresel hash oranındaki payı Nisan’da yüzde 17’den Ağustos’ta yüzde 35’e yükselirken, Bitcoin ağındaki toplam üretim gücünün %35,4’ünü temsil ederek liderliği Çin’in elinden alan ABD’yi %18,1 ile Kazakistan, %11,2 ile Rusya ve %9,6 ile Kanada takip ediyor.

“Bitcoin ağı için olumlu bir gelişme”

Çin Devlet Konseyi veya kabinesi, çevresel ve finansal kaygıları gerekçe göstererek Mayıs ayında kripto para madenciliğini ve ticaretini yasaklamıştı ve bu karar, ucuz enerji ve kripto dostu politikacılar arayan madencilerin göç etmesine neden oldu.

New York merkezli bir bitcoin madencisi olan Bit Digital’in baş strateji sorumlusu Sam Tabar, Çin’in bitcoin madenciliği yasağının “büyük madencilik göçü” ile sonuçlandığını söylerken, Cambridge verilerini yakinen takip eden dijital varlık uzmanı Michel Rauchs, “Çin Bitcoin madenciliğindeki baskısının etkisinin, dünya çapında artan bir hashrate coğrafi dağılımı yarattığını belirtti ve “ağ güvenliği için olumlu bir gelişme olarak görülebileceğini” de sözlerine ekledi.

Kuzey Amerikalı yedi madencilik şirketi, Çin’in Bitcoin alanını boşaltması sonrası bu yılın üçüncü çeyreğinde toplamda 6.463 tane Bitcoin üretti. Bu sayı çeyrek boyunca üretilmiş toplam BTC miktarının yaklaşık %8’ine denk geliyor. Yine bu şirketlerin rezervinde toplamda 20.450’den fazla Bitcoin yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!