COVID-19 salgını sebebiyle işine gidemeyen ve hayatlarına evlerinde devam etmesi söylenen Amerikan halkına aylık 2,000 dolar dijital para ödenmesi beyaz sarayın kulislerinde konuşulmaya başlandı.

ABD’li Demokrat Parti, COVID-19 salgını sebebiyle halkın evlerinde kalmalarını teşvik etmek amacıyla dijital doları da içinde barındıran iki tasarı hazırladı.

Bu tasarılar; işçiler ve aileleri için sorumluluk al ve Amerikan tüketicileri, eyaletleri ve iş dünyası için finansal yardım olarak iki başlık altında inceleniyor.

Tasarılar neleri kapsıyor?

Koronavirüs sebebiyle ortaya çıkan sokağa çıkma yasağından ekonomik anlamda olumsuz etkilenen kişileri ve onlara yapılacak ödemeleri kapsıyor.

Amerikalı genç vatandaşlar için 1,000 dolar gibi bir meblağ konuşulurken, yetişkin bireylere 2,000 dolar civarında bir yardım hedefleniyor. Ödemelerin yapılması konusunda işsizlik oranı ve bireysel gelir baz alınacak.

Eğer dijital dolar piyasaya sürülecek olursa ve bu yardım dijital dolar ile yapılacak olursa Amerikalı vatandaşlar ekonomik desteklerine geleneksel bankacılık sistemi aracılığıyla ulaşacaklar. Bütün bunlara ek olarak ABD Posta Hizmetleri banka hesabı olmayan vatandaşların özel ATM’ler aracılığı ile para çekebilmesine yardımcı olacak.

Bahsi geçen dijital dolar bir blockchain altyapısını temsil etmeyecek. Daha basit bir anlatımla, Bitcoin benzeri bir dijital dolar ile karşı karşıya değiliz. Blok zincirlerinin yerini bankalar alacak ve kendi dijital defterlerine kaydedecekler. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.