Vali Lael Brainard, geçtiğimiz Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’nin dijital parası için FED’in (ABD Merkez Bankası) fizibilite çalışmaları yaptığını söyledi. 

Stanford Graduate School of Business’in düzenlediği ödemeler konulu konferansta konuşan Brainard; doların piyasalar üzerindeki rolü düşünüldüğünde,  merkez bankası dijital parası (CDBC) üzerine araştırmaların yapılmaya başlanması gereklidir, CDBC’nin potansiyeli de dahil olmak üzere, dijital para birimleri ve kullanım alanları üzerinde araştırmalar yapıyoruz, dedi.

Brainard’ın açıklaması, dünyanın önde gelen bankalarının dijital para birimleri ile ilgili fizibilite çalışmalarına başlamasından sonra geldi, bu açıklamanın altında ise doların piyasalar üzerindeki hakimiyetini dijital para birimlerinin yıkabileceği ihtimalinin yaygın bir görüş haline gelmesi yatıyor. 

Lael Brainard, ödemeleri dijitale dönüştürmenin; daha düşük maliyetle, daha büyük değerleri, kolaylıkla transfer edilebilmenin dijital para birimlerinin faydalarından biri olduğunu söyledi. 

Libra sorularla geliyor

Facebook’un Libra girişimi, parasal sistemin düzenleyicileri arasında bir tedirginlik yarattı.

Brainard, çünkü; Facebook’un aktif kullanıcı sayısının dünya nüfusunun 3’te 1’ine sahip olması, Libra isimli sabit kripto paranın kim tarafından, nasıl ve kime satılacağı, ödemelerin kim tarafından ve nasıl alınacağı gibi sorulara cevap bulunması konusunda aciliyet ve önem kazandırıyor dedi.

Ayrıca, CBDC’lerin operasyonel güvenlik konularının, dijital paraları sunan banka ve finans kuruluşlarının sınıflandırılmasının ve bu yapılacaklar sonucu oluşabilecek risklerin araştırılması gerekliliğinden de bahsetti. 

Geçtiğimiz günlerde sunulan bir rapora göre, Bank for International Settlements (BIS) ve International Monetary Fund’un (IMF) dijital para birimleri ile ilgili fizibilite çalışması yapması gerekliliği belirtiliyor. 

Brainard son olarak, tüm bunlar CBDC’leri aktifleştirmeden önce ele alınması gereken potansiyel sorunlar dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!