Perşembe günü belirtilen rapora göre, ABD 2018’den beri en yüksek enflasyon ile karşı karşıya. Tüketici fiyat endeksinin önümüzdeki günlerde %2’ye kadar yükselmesi bekleniyor.

Ekonomik stabilize açısından yaklaşıldığında enflasyon önemli bir istatistik olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomi büyüdükçe kontrol ve denge paranın nereden geldiğini gösterir. Ekonomik büyüme arttığında, büyümeye karşılık bir enflasyon artışı da gerçekleşiyorsa, fonların merkez bankasının bir politikası sonucu olduğu anlamına gelebilir. Ekonomi büyürken bile merkez bankası eğer piyasaya likidite verirse enflasyon ortaya çıkabilir. Diğer bir deyişle dolar eskisi kadar değerli olmaz. 

Federal Rezerv, piyasadaki likit miktarını dengelemek ve düzenlemekle sorumludur. Bu düzenlemeleri faiz sabitlemesi, niceliksel genişleme gibi bir dizi finansal araç aracılığı ile gerçekleştirir. Eğer yüksek enflasyon oluşuyorsa, FED piyasada yüksek likiditeye izin vermiştir. Bunun sonuçları ise belirgin bir ekonomik dalgalanma olabilir. Finansal büyümenin gerçek değeri şu an görüldüğünden daha küçük çıkabilir.

Bitcoin kendisini enflasyona karşı koruyor

Bitcoin arzı önümüzdeki ay azalacak. Bitcoin arzının azalması yarılanma olarak da geçer, bunun anlamı ise; madencilikle uğraşan kişilerin yaptıkları birim iş başına aldıkları ödülün yarıya düşeceğidir. Bu durumda da Bitcoin arzı azalacaktır.

Bitcoin’in, düzenli aralıklarla arzının azalması, bir enflasyon kontrol mekanizmasına benzetilebilir. Arzı arttırıp değeri düşürmek yerine, Bitcoin arzını azaltmak fiyatlamadaki artışları makul kılar. 

Bütün bunlara ek, yatırımcılar ellerindeki Bitcoin miktarını arttırmak için alım yaparlar ve yine piyasadaki Bitcoin miktarı azalır. Bitcoin miktarının azalmasıyla ortaya daha güçlü bir alım isteği çıkacaktır. Ortaya doğan bu istek sonucunda ise Bitcoin’in yükselmesi kaçınılmaz gözüküyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!