Yaptığı hukuki işlemler sonucu 185,230 adet Bitcoin’i ele geçiren ABD Hükümeti, erken satışı sebebiyle 1,7 milyar dolar zarar etti. Buna karşın bazı hükümetler ellerindeki Bitcoinleri biriktiriyor.

ABD’nin, kripto paralara ve Bitcoin’e olan olumsuz yaklaşımı sebebiyle, bir zamanlar sahip olduğu 185,230 adet Bitcoin’i erken satılması sebebiyle 1,7 milyar dolarlık bir kaybı söz konusu. Kripto para meraklısı, gizlilik savunucusu olan ve aynı zamanda Cypherpunk Hareketini destekleyen Jameson Lopp,  ABD Hükümetinin geçtiğimiz yıllarda kripto paralara karşı olan ilgisiz tavrı sebebiyle ne kadar kayıp yaşadığını gösteren bir izlence oluşturdu.

ABD, 2014 yılında Bitcoinlerini bir açık artırmada sattı. Şu anda da mevcut bir açık artırma bulunmakta ve 4,000’den fazla Bitcoin satışa sunulmuş durumdadır. Peki bu gerçekleşen açık artırmalardan ABD ne kadar kazandı? Yaklaşık 150 milyon dolar. Ancak gerekli ilgi gösterilseydi ABD Hükümeti 1,8 milyar dolara kadar kazanç sağlayabilirdi. Bu açık artırmalar sonucu ABD Hükümeti yaklaşık 1,65 milyar dolar zarar etmiş gözüküyor.

Bazı hükümetler uzun vade düşünüyor

Bazı hükümetler ise Bitcoin’i hodl yani uzun vade yatırımı olarak görüyor. Bulgaristan, 213,000 Bitcoin’i bir suç operasyonunda ele geçirmişti. Bugün itibariyle yaklaşık değeri 2 milyar dolar civarında, Bitcoin’in en tepe fiyatında ise 3 milyar dolar civarı bir meblağ ediyordu. Bulgaristan hükümetinin ele geçirdiği Bitcoinler ile ne yapacağı bilinmiyor ancak, uzun zamandır elinde tutmakta. 

Birleşik Krallık’da bir zamanlar el koyduğu Bitcoinleri geçtiğimiz aylarda sattı. Satış yöntemi ABD’ye göre daha makul sayılabilir. 2019 Eylül ayında İngiliz hükümeti Bitcoin yaklaşık 8,000 dolarken satış yaptı ve 369,000 dolar civarı bir gelir elde etti.

ABD kripto para birimlerine olumlu yaklaşıyor

Bitcoin’i yanlış zamanda ve yanlış fiyattan satan hükümetlere rağmen günümüz ABD yönetimi kripto paralara ve Bitcoin’e karşı olumlu yaklaşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Mati Greenspan: Bitcoin'de yeni parabolik döngü başlıyor

ABD Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) bu yıl kripto para birimleri ile ilgilendiklerini duyurdu. Diğer taraftan, Borsada İşlem Gören Ürün (ETP) henüz hükümet tarafından onaylanmadı ancak önümüzdeki günlerde onaylanacağı düşünülüyor. Bütün bunların yanı sıra ABD Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Christopher Giancarlo, ABD hükümetinin Dijital Dolar ile ilgili çalışmalara başlaması gerektiğini dile getirdi. Federal Rezerv’in müdürü Lael Brainard ise Dijital Para Merkez Bankası (CBDC) fikrinin makul olduğunu söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.