ABD’nin 42. devlet başkanı Bill Clinton ile evli olan ve bir dönem ABD Başkanlık yarışında Donald Trump ile de yarışan Hillary Clinton, Singapur’da gerçekleştirilen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili olumsuz ve kesin ifadeler kullandı. Clinton, kripto paraların ülkeleri istikrarsızlaştıracağını söyleyerek ABD Doları’nın hakimiyetini de zayıflatacağını belirtti.

2009-2013 yılları arasında Barack Obama yönetiminde ABD Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten ve Donald Trump ile 2016 yılında ABD Başkanlığı için yarışa giren ancak bu yarıştan mağlup ayrılan Hillary Clinton, kripto paraların mevcut ekonomik düzen için bir tehdit olduğunu ve kripto varlıkları ABD Doları’nın rezerv para statüsünü alaşağı etmek isteyen girişimler olarak niteledi.

“Kripto paralar doların rolünü baltalıyor”

74 yaşındaki ABD’li siyasetçi, “Ulus devletlerin daha fazla dikkat etmeye başladığını umduğum bir alan daha, kripto paraların yükselişi. Çünkü çok ilginç görünüyor. Onlarla ticaret yapmak için kelimenin tam anlamıyla madenciliğine yönelik ilginç ve bir anlamda egzotik çabalar, para birimlerini zayıflatma, doların rezerv para birimi olarak rolünü zayıflatma, ülkelerde istikrarsızlık yaratma ve belki de küçük olanlarla başlayıp daha da büyüme potansiyeli taşıyor. Bunlar ülkelerin para birimlerini baltalama potansiyeline sahip.” dedi.

Clinton’ın yorumları, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Pazartesi günü imzalanan 1 trilyon dolarlık iki taraflı altyapı faturasının bir parçası olan tartışmalı kripto vergi raporlama zorunluluğunun ardından geldi. Tasarıya göre, 2023’ten itibaren, aracı firmaların müşterilerin adlarını, adreslerini, telefon numaralarını, sermaye kazançlarını ve zararlarını İç Gelir Servisi’ne açıklamaları gerekecek. 10.000 dolardan fazla kripto ödemesi alan kuruluşlar, gönderenin kimliğini hükümete açıklamak zorunda kalacak.

2009’da hayatımıza giren Bitcoin’in sınırlı arzı ve doğası gereği sevenlerinin ortaya attığı ABD Doları’nın yerine rezerv para olma iddiası yıllardan beri süregelen tartışmalardan biri. Kimi ekonomistler bunun bir gereklilik olduğunu söylerken Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti ve “Making Sense of the Dollar” kitabının yazarı Marc Chandler gibi isimler de bunun imkansız olduğunu dile getiriyor. Chandler, geçen yıl CoinDesk’e Bitcoin’in küresel rezerv para birimi olarak doların yerini alması pek olası değil” açıklamasında bulunmuştu.

İlginizi Çekebilir:  El Salvador'dan 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvil hamlesi: Blockstream ve iFinex ile anlaşıldı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.