Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın Bitcoin yarılanmasından sonra rekabet etmek için faiz oranlarını düşüreceği düşünüyor.

Reuters’in 28 Şubat’da yayınladığı habere göre, Wall Street’deki yatırımcılar ABD Merkez Bankasının oranlarda kırpmaya gitmesinin ekonomi üzerindeki coronavirus etkisiyle artırma olasılığını düşünüyorlar.

Eylül ayına kadar yapılan kesintiler toplam %0,75 civarında olabilir. Bu durumun gerçekleşmesiyle kısa vadeli faiz oranı üç yıl içinde ilk kez %1’in altına çekilmiş olacak.

ABD Merkez Bankası bugüne kadar coronavirusden etkilenmişe benzemiyordu. Ancak bugünlerde gelen verilere göre hastalığın çıkış noktası olan Çin yerine çevre ülkeler hatta dünya genelinde yayılma hızının daha yüksek oluşuyla sarsılmış gözüküyor. 

ABD Merkez Bankası Chicago Başkanı Charles Evans’ın geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamaya göre;

Bence, daha fazla veriye sahip olmamız ve para politikası eylemi hakkında ne düşüneceğimize dair bir fikrimiz var, ancak bütün olanları çok yakından izliyoruz ve düzenlenmesi gereken bir şey gördüğümüzde, ihtiyaç duyulan tüm önemi göstereceğimizden eminim, dedi.

Daha önceleri ise ABD Başkanı D. Trump, coronavirusün ABD için henüz dikkate değer bir tehdit olmadığı şeklinde yorum yapmıştı. 

Bitcoin Dow Jones’dan önce 40,000’i görecek

Potansiyel bir oran düşüşü, ABD Merkez Bankası’nın mayıs ayında Bitcoin’de gerçekleşecek yarılanmaya yani arz düşüşüne ayak uydurduğunu gösterecektir. Blok ödülünün yarıya indirilmesi olarak da bilinen etkinlik, madencilere her 10 dakikada bir ödül olarak verilen Bitcoin’leri %50 oranında azaltacak. 

Yarılanmadan sonra Bitcoin’deki enflasyon oranının %2’nin altında olacağı şeklinde tahmin ediliyor. ABD Merkez Bankası’nın şu anki uzun vade hedefinden daha az olan bu oran aynı zamanda altınında altında.

Bütün bunların yanı sıra Bitcoin ve coronavirus ilişkisi de spekülasyon konusu olmaya devam ediyor. Daha önceleri piyasalar çöktükçe yükselen Bitcoin, daha büyük bir düşüşte BTC/USD paritesini aşağı doğru çekti.

İlginizi Çekebilir:  Citibank hedef büyüttü: Artan talep nedeniyle kripto para hizmeti düşünülüyor

Çarşamba günü, Dow Jones tarihteki bir günlük en büyük düşüşü yaşadı. Yatırımcılar arasında ünlü sayılabilecek bir analist ise bu duruma Bitcoin Dow Jones 40,000 puana ulaşmadan önce 40,000 doları görecek şeklinde yaklaştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.