Koronavirüs ile başlayan ve George Floyd olaylarıyla da derinleşen kaos nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde insanlar, dünyadaki diğer ülkelerde olduğu üzere alım gücünü ve ev ekonomilerindeki durumu korumanın yollarını arıyor. Avrupa ve Asya’daki ekonomilerinde hayata geçirilen negatif faizler, FED’in piyasalara yaptığı büyük para enjeksiyonu insanları Bitcoin almaya yöneltmişti. Şu an gelinen durumda büyük bir darboğazda ve ekonomik belirsizlikte bulunan ABD’li vatandaşlar, en büyük kripto para Bitcoin’e yönelebilir.

Koronavirüs nedeniyle işleyen büyük küresel iş döngüsünün sona ermesi ve salgının yol açtığı durgunluğa yanıt vermek için, FED rekor düzeyde para basmış ve bu önlem dışında politika faiz oranını yüzde 0,25’e düşürmüştü. Geçen hafta başlayan ve ABD’de birçok eyalete sıçrayan, ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal muhafız güçleri ve orduyu devreye sokmasına sebep olan George Floyd olayları nedeniyle ekonomik krizin daha da derinleşeceği öngörülüyor.

New Yorkta göstericielrin yaktığı bir polis aracı.

Daha fazla para basma ve negatif faiz işe yarar mı?

ABD’de işsizlik yüzde 14,7 ile Büyük Buhran döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıkmış, bu oranın sene sonuna kadar yüzde 30’u bulması beklenirken ABD Merkez Bankası (FED), politika faiz oranının negatif olmasını istemediği biliniyor. Piyasaları rahatlatmak için toplamda 5 trilyon dolardan fazla para basan FED’in başkanı Jerome Powell geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, negatif faiz oranlarının FED’in uygulanabilir bir para politikalarından biri olmadığını ifade etmişti.

Koronavirüs nedeniyle oluşan korku, sonrasında başlayan George Floyd protestoları nedeniyle kendilerine ait kaynakların azalması hatta yitirilmesini önlemek adına yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi daha da artırabilir. İnsanlar paralarını tutmak, değerlendirmek için nispeten daha verimli varlıklar arayacak ve Bitcoin bu tanıma fazlasıyla uyan bir dijital varlık. Önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelerin Bitcoin’i nasıl etkileyeceği merak konusuyken, lider kripto para birimi, haberin yayınlandığı dakikalarda büyük borsalarda 10 bin 167 dolardan işlem görüyordu.

İlginizi Çekebilir:  Meitu yine Bitcoin aldı: Toplamda 90 milyon dolar değerinde 766 BTC ve 31 bin ETH'ı oldu

25 Mayıs 2020’de Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in yedi dakikadan fazla boynuna dizini bastırarak ölümüne sebep olduğu siyahi vatandaş George Floyd nedeniyle ABD’de resmen bir kaos başlamış büyük protestolar ve yağmalanma olayları yaşanmaya başlamıştı. Bütün eyaletlere sıçrayan olaylar hala sıcaklığını koruyor ve büyük bir öfkeyle süper güç ABD’yi sarmış durumda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.