ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, değeri başka bir para birimine sabitlenmiş bir tür dijital para birimi olan stablecoin’lerin nasıl düzenleneceğini tartışmak için dün birden fazla federal kurumun başkanıyla bir araya geldi. Yellen, bütün düzenleyici kurumlara stabil kripto paralar için ‘acil eyleme geçme’ talimatı verdi.

Finansal Piyasalar Çalışma Grubu olarak adlandırılan grupta FED Başkanı Jerome Powell ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Hazine yetkilileri hazır bulundu.

Yellen, toplantıda ABD’de düzenleyicilerin stabil kripto paralar için uygun bir düzenleyici çerçeve oluşturma konusunda hızlı hareket etmeleri ve ona göre aksiyon almaları gerektiğini söyledi.

Resmi siteden yapılan açıklamada, “Hazine Bakanı Janet L. Yellen, Para Birimi Denetçiliği Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun katıldığı, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubunu (PWG) sabit fiyatlı kripto paraları tartışmak üzere topladı. Toplantıda katılımcılar, stabilcoinlerin hızlı büyümesini, stabilcoinlerin bir ödeme aracı olarak potansiyel kullanımlarını ve son kullanıcılar, finansal sistem ve ulusal güvenlik için potansiyel riskleri tartıştılar. Sekreter, uygun bir ABD düzenleyici çerçevesinin yürürlükte olduğundan emin olmak için hızlı hareket etme ihtiyacının altını çizdi.” ifadelerine yer verildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.