Kripto para dünyası, yaklaşık bir aydan beri Bitcoin ETF haberlerine odaklanmış durumdaydı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), toplamda 9 şirketin başvurduğu Bitcoin ETF’lerinden ilki olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’ini resmen onayladı.

Kanada ve Güney Amerika’da birden fazla Bitcoin ETF’ine izin verilmiş ancak Amerika Birleşik Devletleri otoriteleri Bitcoin ETF’inde ayak diretmişlerdi. 2021 yılının son çeyreğinde Bitcoin yatırımcılarını ve endüstrideki birçok kişiyi heyecanlandıracak bir gelişme yaşandı ve ABD düzenleyici kurumu SEC, ilk Amerikan Bitcoin ETF’ine onay verdi.

Onay bekleyen diğer şirketler ise şunlar…

  • Valkyrie Bitcoin Strategy ETF
  • Invesco Bitcoin Strategy ETF
  • VanEck Bitcoin Strategy ETF
  • Galaxy Bitcoin Strategy ETF
  • Advisorshares Managed Bitcoin ETF
  • Bitwise Bitcoin Strategy Fund
  • BlockFi Bitcoin Strategy Fund, Ark 21Shares Bitcoin Futures Strategy Fund

Kurumsal yatırımcı, Bitcoin ETF’ine akın edebilir

Kitlelerin büyük bir merakla beklediği gelişme tam da Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini denediği dakikalarda geldi. BTC’nin 62 bin dolar seviyesini test ettiği dakikalarda SEC’nin ilk vadeli Bitcoin ETF’ine onay vermesi büyük yankı uyandırdı. Bu onayla birlikte dünya çapında geniş kitlelerin ve şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapması ve özellikle kurumsal şirketlerin yatırımlarının buraya akması bekleniyor.

ETF konusunda uzman olan analistler, Bitcoin ETF’inin piyasaya olumlu etkide bulunacağını belirtirken 7 trilyon dolarlık bir piyasada artık Bitcoin’in de yer alması BTC’nin fiyatını ve halka inmesinde ya da adaptasyonunda büyük rol oynayacağını düşünüyor.

ETF nedir? sorusuna yanıt vermek gerekirse ETF, en basit tabirle borsa yatırım fonu denebilir. ETF’lerle kurumlar ya da bireyler Bitcoin’e doğrudan değil dolaylı şekilde yatırım yaparak riskleri minimize ederler. Örnek vermek gerekirse ABD veya Avrupa’da yaşayan insanlar, birikimleriyle Türkiye’deki gibi yastık altı altın satın almak yerine, her ay maaşın belli bir kısmıyla ETF’lere yatırım yapar ve bu yöntemle birikimlerini veya sermayelerini değerlendirirler. Ayrıca ETF’lere yapılan yatırımlar kısa süreli değil, genelde 20-30 hatta 40 yıl vadelidir ve insanlar emekli olana kadar bu pozisyonlarını bozmaz veya birikimlerini satmazlar.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'un Libra'sına yeni üye: Singapurlu yatırım devi Temasek
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.