FED Başkanı Jerome Powell’ın ‘acelemiz yok’ dediği digital dolar projesi için yeni bir gelişme yaşandı. FED, dijital doları test etmek için önümüzdeki yıl “en az” beş pilot program başlatmayı taahhüt etti. Teknoloji danışmanlığı firması Accenture ile yapılan ortaklık, projeyi finanse edecek.

ABD (Merkez Bankası), “Dijital Dolar” için 5 farklı projeyi deneme kararı aldı. Tüketimde artış yaratması beklenen dijital paranın işlevsel, sosyolojik ve ekonomik etkileri incelenerek sıradaki sürece karar verilecek.

Amacın, ABD politika yapıcılarını nihayetinde dijital bir dolar oluşturulabileceği konusunda bilgilendirebilecek veriler oluşturmak olduğu Dijital Dolar projesi, 2020 yılında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmalarını araştırmak ve teşvik etmek için Digital Dolar Foundation ve Accenture arasında bir işbirliği olarak kuruldu.

Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC) eski başkanı olan ancak şu anda Dijital Dolar Vakfı Başkanlığını yürüten Christopher Giancarlo, konu hakkında “ABD’nin merkez bankası dijital para biriminde ilk sırada olması gerekmiyor, ancak paranın dijital geleceği için standartları belirlemede lider olması gerekiyor, bu nedenle Accenture ve diğer ortaklarla pilot test işbirliğimiz çok kritik” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.