ABD’li politikacılar, şu anda dijital belediye uygulaması için bir yasa tasarısı hazırlıyorlar. Bu hazırlanan yasa ile birlikte, Facebook’dan Telegram’a hatta Whatsapp’a kadar tüm şifreli mesajlar görüntülenebilecek. 

Hazırlanan yasa genel olarak internetteki yasa dışı faaliyetleri durdurmayı amaçlıyor. Özellikle çocuk pornografisi ilgi alanı olarak seçilen yasa da etkileşimli teknolojilerin kötüye kullanımı ve yaygın ihmalin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Bu yasa, özellikle yorum, paylaşım ağırlıklı olan sosyal medya platformlarına sert bir darbe indirecek. 

Yasa tasarısıyla birlikte, internetteki çocuk istismarını önlemek için etkileşimli bilgisayar hizmeti sağlayıcıları için uygulamalar geliştiren 15 üyeli bir komisyon kurulacak.

Milletvekilleri, soruşturmaların kapsamının çocukları korumaya odaklandığını açıklarken, mevzuatın; etkileşimli bilgisayar hizmeti sağlayıcılarının müşterilerine kaliteli ürünler, veri güvenliği ve gizlilik sağlama konusunda hizmet edeceğini söyledi.

Elektronik Sınır Vakfı (EFF), tasarıyı ABD hükümeti tarafından; özgürlükleri boşa çıkarabilecek ve internetin kontrolünü sistemleştirebilecek bir güç olarak yorumladı.

Senatör Lindsey Graham tarafından tanıtılan yasa tasarısı, hizmet sağlayıcılar için bir soruşturmayı kolaylaştırmak, sözlü veya yazılı tanıklık sağlamak amacıyla bir belge üretmelerini sağlayacak. 

Kripto camiası hala kullanıcı gizliliğini savunuyor

ABD’li senatörler; kullanıcıları izlemek, gerektiğinde gizliliğin önüne geçmek için çalışmalar yaparken, Bitcoin ve blok zinciri endüstrisindeki lider oluşumlar bu gözetlemeye karşı durmak ve kullanıcıların korunmasına yardımcı olmak amacıyla protokoller oluşturuyorlar. 

Bu protokoller ise, finansal işlemlerden çevrimiçi konuşmaya kadar birçok konuda hükümetlerin ve merkezi otoritelerin müdahalelerini engellemeye yönelik.

Kripto paralar arasında market hacmi olarak 7. sırada olan Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee konuyla ilgili twitter üzerinden açıklama yaptı. Gizlilik üzerine çalışmalar yaptıklarını belirten Lee, bir blokchain protokolü olan MimbleWimble’daki gelişmeler ile kullanıcıların işlemlerini özel ve takipsiz hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. 

Son dönemlerde yaşanan başka bir gelişme ise Ethereum ile alakalı, blok zinciri geliştiricileri Ethereum üzerinden Aztec adı verilen yeni bir gizlilik ağı başlattı. CEO Thomas Walton-Pocock’a göre, kullanıcılar tamamen kendilerine ait ve özelleştirilebilir dijital varlıkları sıfırdan oluşturabilir. Londra merkezli bir ekip, veri gizliliği, kullanıcı gizliliği, kod gizliliği gibi konularda triptik (üçlü düzen) sağlayan ve blok zinciri verilerini şifrelemek için kullanılan zk-SNARKs isimli bir gizlilik algoritması üzerinde çalışıyor.   

İlginizi Çekebilir:  Coinbase ve Robinhood, App Store'da TikTok'u geçti

Tron’un yaratıcı olan Justin Sun, MPC Torch isimli bir projeye başladıklarını ve projede zk-SNARKs’dan yararlanacaklarını duyurdu. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.