ABD’de başkan Joe Biden yönetiminin, Çin’in test aşamalarında olan ve 2022’de hayata geçirilecek dijital yuan‘ın dünyanın rezerv para birimi olarak ABD Doları’nın statüsü üzerinde yer alma ihtimalinin uzun vadeli etkilerinden rahatsız olduğu bildiriliyor.

Bloomberg’in isimsiz kaynaklara atıfta bulunduğu habere göre, ABD’de hükümet yetkilileri, Çin’in bu girişiminin oluşturduğu olası tehditleri daha iyi anlamak için araştırmalarına daha fazla yoğunluk verdi.

Dijital yuan tehdidi, kısa vadede değil uzun vadede

ABD Hazinesi, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi‘ndeki yetkililerin, bir dijital yuan’ın veya Çin’in dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) sisteminin dolar üzerindeki kısa vadeli etkilerinden etkilenmediği belirtiliyor ancak uzun vadede ABD küresel rezerv para statüsüne yönelik tehditler, büyük bir endişe kaynağı olarak yetkililerin önünde yer alıyor. Rapora göre yetkililer, dijital yuan’ın nasıl dağıtılacağını ve ticari yaptırımlar konusunda çalışıp çalışmadığını anlamak için çalışmalara başladığı belirtildi.

Çin, geçtiğimiz yıldan beri büyük şehirlerde ödeme noktalarında ve sosyal hayatın birçok alanında dijital yuan denemelerine başlamış ve yerel yetkililere göre bu konuda oldukça mesafe katettikleri biliniyor. Çin, 2022 yılında nakit paradan tamamen kurtulup dijital yuana geçmeyi plânlıyor.

FED Başkanı Jerome Powell ise, dijital dolar konusunda acele etmediklerini ancak çalışmaları sürdürdüklerini ifade etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.