Son dönemin en büyük trendi olan ve dijital eserlerin binlerce hatta milyon dolarlara satıldığı NFT dünyası ABD’nin de radarında. İddiaya göre, ABD otoriteleri NFT gelirlerine vergi kontrolü getirebilir ve NFT plâtfromları, bu satışlar için sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalabilirler.

CNBC muhabiri Robert Frank’e göre, Internal Revenue Service (IRS) yani ABD İç Gelir Dairesi, Elon Musk ve Jack Dorsey’nin de dahil olduğu NFT çılgınlığına vergi kontrolü getirebilir. Frank, IRS’nin “varlıkların elden çıkarılması” kuralı nedeniyle NFT’leri satın almak için kullanılan kripto ödemelerini sermaye kazancı olarak değerlendirilebileceği konusunda uyardı ve çoğu kripto sahibinin bu işlemlerin vergiden muaf olduğuna inandığını, ancak yanlış olduklarını da sözlerine ekledi.

Ayrıca tecrübeli muhabir, şu anda NFT satan platformların, her alıcı için tam bir fiyat geçmişine sahip olmadıkları için kârlarını IRS’ye bildirmediğini söylüyor ve CNBC muhabiri, bunun Beeple’ın 69 milyon dolarlık astronomik NFT satışından sonra kulislerde konuşulduğunu ve ABD’li vatandaşların bundan etkilenebileceğini ifade etti.

Şu an için NFT ile ilgili herhangi başka bir ülkede vergi konusu dillendirilmedi ve gündeme gelmedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.