Gelen son dakika haberine göre, ABD’nin BDDK’sı olarak tanımlayabileceğimiz, ABD Para Birimi Kontrol Bürosu (OCC) bankalara blokzincir teknolojisi ve stablecoin’leri ödeme sistemi altyapısı olarak kullanma izni verdiğini açıkladı. Buna göre, bankalar, ödeme işlemleri için halka açık blok zincirlerini kullanabilecek veya kendi blockchain altyapılarını kullanabilecek, bu da işlemlerin maliyetlerini azaltacak. Söz konusu haberi ilk duyuran ise Circle kurucusu ve CEO’su Jeremy Allaire oldu.

Jeremy Allaire, attığı tweet zincirinde bunun kripto para ve stablecoin’ler için büyük bir zafer olduğunu belirtirken, bu açıklamanın bankaların halka açık zincirleri olan SWIFT, ACH ve FedWire’a benzer altyapı olarak ve USDC gibi sabit paraları elektronik depolanmış değer olarak ele alabileceğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Allaire attığı tweet dizisindeki yorumları şu şekilde…

“Merkezi olmayan, izinsiz, açık kaynak ve internet aracılı yazılım, kelimenin tam anlamıyla yalnızca ABD finansal sisteminin değil, küresel ekonominin temelini oluşturuyor. Zincir üzerinde yürütülen tüm büyük ekonomik faaliyetlere doğru bir yoldayız. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ulusal bankalar düzenleyicisinden böyle bir ileri görüşlü destek görmek harika.

Bu, USDC (USDCoin) gibi önde gelen dolar dijital para birimlerinin her türlü ödeme ve ödeme şekli için ana ödeme aracı olarak kullanılmasının yolunu açıyor ve ABD’yi halka açık blok zincirlerinin gücünü kucaklamada liderlik konumuna getirmeye yardımcı oluyor.

Ödemeler ve uzlaştırma araçlarının ötesinde ve eski uzlaştırma araçlarının aksine, halka açık zincirler işlemleri ve hesaplamayı birleştirerek radikal bir şekilde yeni finansal ve ticari uygulama modlarının oluşturulmasını sağlayacak. Ayrıca, daha düzenlenmiş finansal kurumların blok zinciri düğümleri çalıştırması ve hatta doğrulayıcı olmaları için zemin hazırlar.”

OCC’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi…

İlginizi Çekebilir:  Daron Acemoğlu, Türk ekonomisiyle ilgili karamsar konuştu

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), ulusal bankaların ve federal tasarruf derneklerinin ‘Bağımsız Düğüm* Doğrulama Ağları’na (Independent Node Verification Network) katılma ve ödeme faaliyetlerini ve diğer banka tarafından izin verilen işlevleri yürütmek için stablecoin kullanma yetkisini açıklayan bir mektup yayınladı.

*Düğüm, bilgisayar ağınlarında başka birimlerle iletişim kurma yeteneği olan yönlendirici, istemci bilgisayar, sunucu bilgisayar gibi elektronik birimdir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.