Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ikinci bankası State Street, Bitcoin ve diğer kripto para alım satımı için bir trade platformu kurmak için çalışmalara başladı.

Bankanın teknoloji sağlayıcısı Currenex, Pure Digital adlı şirket ile iş birliğine giderek yeni bir kripto ticaret platformu için altyapı sağlayacak ve bunu 2021’in ortalarında piyasaya çıkması öngörülüyor. Yapılan basın açıklamasına göre, “Pure Digital, fiziksel teslimat ve banka gözetimi ile dijital varlıklar ve kripto para birimleri için tam otomatik, yüksek verimli bir OTC* pazarı oluşturacak.” denildi.

State Street Küresel Piyasalar Hizmetleri Başkanı David Newns, söz konusu gelişme için, “Currenex, bu heyecan verici dijital para ticareti girişimi için Pure Digital’e sağlam teknoloji ve altyapı sağlamak için FX ve dijital varlık ticareti piyasasındaki deneyim ve uzmanlığımızdan yararlanmaktan heyecan duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Coinbase gibi birçok kripto para borsası da, kripto para alım satımından çok saklama çözümleri ile kurumsal yatırımcıları hedefliyor. OTC hizmeti, Pure Digital’in perakende yerine kurumsal pazara odaklanacağını gösteriyor.

Bitcoin’in 2021 yılındaki performansına dayanan kurumsal alımlar, JP Morgan, Goldman Sachs gibi köklü bankalar, ABD’nin köklü şirketlerinin SEC’ye yaptığı Bitcoin ETF başvuruları Wall Street’in ilgisini bir hayli çekmişe benziyor.

*Over The Counter Türkçesi Tezgâh Üstü İşlemler şeklinde çevrilebilecek olan OTC, alıcı ile satıcı arasında faks, telefon veya bilgisayar ağı üzerinden gerçekleşen piyasa işlemlerine verilen isimdir. Belirli kurallar ve fiziki bir yer bulunmayan bu piyasa türünde fiyatlar pazarlık yoluyla belirleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!