Abhazya Cumhuriyeti’nde polis, 1 Haziran ile 14 Haziran tarihleri arasında ülkenin dijital para basma yasağını ihlal eden kripto para madenciliği faaliyetlerini yürüten 8 tesisin etkinliğini durdurdu. Kolluk kuvvetleri, elektrik şebekesinden yaklaşık 350 birim madencilik donanımının bağlantısını kesti.

1994’te Gürcistan’dan özerk bir şekilde ayrılan ve dünya üzerinde kısmen tanınan Güney Kafkasya’da yer alan Abhazya Cumhuriyeti’ndeki yetkililer, sadece iki hafta içinde sekiz kripto madenciliği çiftliğini keşfetti ve kapattı. Haziran ayının başından bu yana, kolluk kuvvetleri 300’den fazla madencilik cihazını şebekeden ayırdı ve bir operatöre para cezası verdi.

Baskınlar, İçişleri Bakanlığı ve yerel polis yetkilileri tarafından Güney Kafkasya cumhuriyetinin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirildi. Yasadışı maden çiftliklerinden üçü, kolluk kuvvetlerinin 17 madencilik tesisini kapattığı ve sahiplerine idari cezalar uyguladığı başkent Sukhumi’de bulunuyor. Gudauta Bölgesi’nde polis memurlarının 128 madencilik cihazının fişini çektiği üç tesis daha keşfedildi. Bakanlık, bu hafta web sitesinde yayınlanan bir basın açıklamasında kripto madencilerinin faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurdu.

En büyük kripto para madencilik çiftliği Gali Bölgesi’nde bulunuyordu. Tesisin çalışan 184 madencilik yeri olduğu tespit edildi. Yerel elektrik dağıtım şirketinin temsilcilerinin 170 kilovat elektrik tükettiklerini tahmin ettikleri operatöre 408.000 Rus rublesi (yaklaşık 5.660 dolar) para cezası verildi.

Abhazya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, bölgede kripto para madenciliği yapan tesisleri belirlemek için günlük kontroller yapıyor. Bu yılın başlarında, Sohum hükümeti kripto para madenciliği yasağını 31 Mart 2022’ye kadar geçici olarak uzattı. Dijital para basmak için elektrik gücünün yasadışı kullanımı için de ağır para cezaları ve cezai sorumluluk getirildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!