Daha önce bildirilmeyen bir mahkeme belgesine göre; bir Rus oligark, eski bakan ve Alman finans şirketi Wirecard’ın operasyon müdürü Telegram’ın ICO’suna (ön para arzı) 1,7 milyar dolarlık yatırım yaptı. 

Belgede, Roman Abramovich ve eski Açık Hükümet İşleri Bakanı Mikhail Abyzov, Gram olarak bilinen tokenleri off-shore fonları aracılığıyla satın aldı.

Bu büyük kişilerin davaya katılımı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Telegram’a karşı açılan davadaki en son kırılma noktası oldu. Dava, Telegram’ın 2018 yılında token satışını kaydettiremeyerek güvenlik yasalarını ihlal etmesiyle ilgili.

Bahsi geçen kişiler, yatırdıkları miktarlarla birlikte, Stephen McKeon’un bilirkişi raporunda ek olarak listelendi. Oregon Üniversitesinde profesör olarak görev yapan Stephen McKeon ve Telegram’ın Açık Ağı (TON) blockchain projesinin bir analizini yapmak için Telegram tarafından işe alındı.

Rapor, SEC tarafından Ocak ayında New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’ne sunulmuş ancak beklenen ilgiyi görmemişti. Sunulan rapor lansmandaki potansiyel doğrulayıcıların listesini (ikinci turdaki alıcılar) içeren bir dizi belgeyi de içinde barındırmakta.

İkinci tur, Aşama A olarak da bilinmekteydi, Mart 2018’de tamamlanan Aşama A, Telegram’ın ilk aşamadaki topladığı yatırım miktarının 850 milyon dolar üstüne koydu. Alıcıların isimleri ciddi güvenlik önlemleriyle birlikte gizlendi. Yatırımcıların katılımları hakkında konuşmaları ise yasaklandı.

Rus milyarderler aracı şirketlerle yatırım yaptı

Listede, Norma Yatırım adında İngiliz Virgin Adaları merkezli bir şirket yer alıyordu. Şirket, İngiltere Premier Lig kulüplerinden Chelsea’nin sahibi olarak tanınan Roman Abramovich tarafından kontrol ediliyordu. Belgelere göre, Norma Yatırım TON’a ikinci turda 10 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Abramovich’in TON’a katıldığı hakkındaki söylentiler ilk turun sonundan beri kripto para çevrelerince konuşulmaktaydı. Ancak, milyarderin kendisi bu katılımı hiç doğrulamadı. Abramovich’in başka bir yatırım şirketi olan Millhouse’un sözcüsü John Mann, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin ve altcoinlerde yüzde 15'e varan sert gerileme | BTC neden düştü?

Genellikle futbolla olan ilgisi sebebiyle gündeme gelen Rus milyarder, eski ortağı Boris Berezovsky sebebiyle de epey ün kazanmıştı. Geçtiğimiz yıllarda ölen Rus oligark Berezovsky, Rus milyarder ve iş adamı Roman Abramovich tarafından Rus petrol devi Sibneft’deki hissesinin düşük fiyatla ve zorla elinden alındığını iddia etmişti. Ancak mahkeme Abramovich’i masum bulmuştu ve Berezovsky davayı kaybetmişti.

Belgelerdeki diğer bir bulgu ise, Rusya merkezli Larnabel Ventures’in ikinci turda TON’a 15 milyon dolar yatırım yaptığıydı. Fonun sahibi Gutseriyev ailesiydi. Ailenin başı olarak bilinen Mikhail Gusriyev, petrol şirketi olan Safmar’ı kurdu ve petrol endüstrisinde servet kazandı. Oğlu Said Gutseriyev ise, babasının yolundan giden başka bir milyarder ve 2019 yılında Currency.com isimli Belarus’un ilk yasal kripto para borsasına yatırım yaptı. Zengin iş adamı, geçtiğimiz yıl, ailesinin petrol kaçakcılığı yaptığı iddiasıyla suçlanmış ve soruşturma altına alınmıştı.

Abyzov zimmete para geçirmekten yargılanıyor

Listedeki kayda değer diğer bir isim ise Batios Holdings Limited. SEC’den edindiğimiz bilgilere göre, eski bakan Abyzov’un müdürü olduğu BVI kayıtlı bir fon. Abyzov-Batios ilişkisi, 2018 yılında Rus kolluk kuvvetlerinin Abyzov’a karşı açılan zimmete para gerçirme davasıyla halka duyuruldu. 

Devlet işlerinin sayısallaştırılmasıyla ilgili görevli olan Abyzov Mart 2019’dan beri hapiste. Eski bakan görevini Mayıs 2018’de, Telegram ICOsundan hemen sonra sonlandırmıştı. Abyzov’un yasal temsilcisi röportaj taleplerine yanıt vermedi.

Wirecard ile TON Labs ortaklık oluşturdu

Bir diğer isim ise, Jan Marsalek. Marsalek, Alman ödeme servisi Wirecard’ın operasyon müdürü. Belgeye göre, ikinci turda TON’a 7 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

Geçtiğimiz yıl, Wirecard ve TON Labs bir ortaklık oluşturdu. TON Labs, Telegram’ın Mart 2019’dan bu yana blockchain test sürümünde çalışmasına yardımcı oluyor. Wirecard ve TON Labs, geçtiğimiz Nisan ayında birlikte dijital finansal hizmetler, ödemeler ve bankacılık platformu geliştirme konusunda anlaşmışlardı.

İlginizi Çekebilir:  Esenboğa'da gümrük operasyonu: 15 milyon TL değerinde kripto para cihazları ele geçirildi

Şirket, bu ortaklık ve Marsalek hakkındaki röportaj talebine yanıt vermedi. Wirecard’ın muhasebe uygulamaları geçtiğimiz yıl Financial Times tarafından incelendi, Wirecard gazeteye dava açtı.

Daha önce iki Rus milyoneri TON’a yatırım yaptığını duyurmuştu. Bir sanal ödeme alma firması olan Qiwi’nin kurucusu Sergey Solonin ve bir soft içecek firması olan Wimm-Bill-Dann’ın kurucusu David Yakobashvili TON’a yatırım yaptıklarını gizlememişlerdi.

Solonin söylediğine göre 17 milyon dolarlık TON almıştı, Yakobashvili ise ona nazaran daha ufak bir yatırımla 10 milyon dolar değerinde TON edinmişti. Ancak McKeon’un raporuna göre Yakobashvili’nin yatırımı söylediğinden beş kat daha büyük.

Daha önceden de belirtildiği gibi, Telegram’ın abartılı token satışı, birçok ABD girişim fonunu kendisine çekmişti; Kleiner Perkins, Benchmark, Sequoia, Lightspeed, Redpoint, Draper Dragon ve Fortress.

Ağın canlı sürümünün Ocak 2019’da lansmanı gerçekleşmesi gerekiyordu, ancak SEC lansmandan birkaç hafta önce Telegram’a dava açtı. Yasal sürecin ardından taraflar 19 Şubat’da mahkemede bir araya geldi.

Mahkemenin hakimi, 30 Nisan’dan önce davaya karar vereceğine dair söz verdi. 30 Nisan, yatırımcılar tarafından Ekim ayında kabul edilen ağın lansmanı için son tarih. Bütün bunlar yaşanırken Telegram TON üzerinde çalışmaya devam etti. Kasım ayında kripto cüzdanı için bir test sürümü yayınladı. Şubat ayında TON konsensus protokolü hakkında  teknik bir makale yayınladı. Telegram ayrıca TON ekosisteminde çalışmak üzere hazırlanan TON DNS’nin dökümanlarını da yayınladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!