Kimilerinin merak ettiği, kimilerininse yakından takip ettiği Airdrop‘lar hakkında
kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına bir yazı ile sizleri bilgilendirmek istedik. Kısaca Airdrop’lardan bahsetmemiz gerekirse üye olup, arkadaşlarınızı davet ederek bedava kripto para kazanmanızı sağlayan sistem diyebiliriz. Bu ‘bedava kripto para’ meselesi kafanızda bazı soru işaretlerine yol açmış olabilir, “Bedava kripto para kim kime verir ki?” diye düşünebilirsiniz. Aslında burada bir kazan-kazan durumu söz konusu, siz bedava kripto para alırken, bunu sağlayan kripto para ise kendisine ücretsiz reklam yapmış oluyor.

Bir örnekle açıklamamız gerekirse, alışverişe çıktığınızda tercih ettiğiniz ürünleri genellikle yakın çevrenizin tavsiyeleri oluşturur. Örneğin,bgün birçok insanın Apple marka telefon kullanmasının sebebi kullanıcı memnuniyetinden gelir ve insan sosyal bir varlık olduğu için memnun kaldığı ürünün reklamını bilinçsizce yapmış olur. Tavsiye mekanizmasının kripto paralardaki işleyişine bakacak olursak; Airdrop, piyasaya sürülecek coinin reklamını yaptırarak, hem kripto paraya hem de diğer insanlara daha çok kazandırır.

Airdrop’lara Nasıl Katılabiliriz?

Airdrop’lara ulaşabilmek için, en başta Telegram grupları olmak üzere, birçok forum ve site oluşturulmuştur. Her Airdrop farklı şartlarla oluşur; şartları, piyasaya sürülecek coinin yöneticileri belirler. Airdrop’a katılım için bazen mail adresiniz yeterli olurken bazen de yöneticiler KYC (Know Your Costumer) yani kimlik doğrulaması talep edebilirler.

Kazandığım coinleri cüzdanıma aktarabilir miyim, paraya çevirebilir miyim?

Airdrop’lar bahsi geçen coine bir nevi erken erişim sağlamakta, bu sebeple birçoğu borsada işlem görmemektedir. Ama borsada işlem görenleri, işlem gördüğü borsaya aktarıp Ethereum, Bitcoin ya da Dolara çevirebilirsiniz. İşlem görmeyenleri ise, bir borsada işleme açılıncaya kadar walletınıza aktarabiliriniz.

İlginizi Çekebilir:  HODL nedir, HODL etmek ne demek?

Erc-20 Token Nedir?

Erc-20 Tokenler, Ethereum tabanlı, sınırlı miktarda oluşturulmuş kripto paralardır.
Günümüzde birçok Airdrop, Erc-20 Token dağıtmaktadır. Erc-20 Tokenlerinizi,
Ethereum’un kendi walletında ya da Ethereum destekleyen walletlarda
saklayabilirsiniz.

Telegram üzerinden Airdrop takibi nasıl yapılır?

Telegram’da Airdrop’lar hakkında birçok grup bulunmaktadır. Bu grupların temel amacı, insanları güncel Airdrop’lar hakkında bilgilendirmektir. Aynı zamanda Airdrop düzenleyen coinin, resmi Telegram grupları da bulunmaktadır. Telegram’ı telefonunuza indirdikten sonra, bu gruplara ulaşmak için arama kısmına Airdrop yazmanız yeterli olacaktır. Bir süre sonra siz de ne kadar çok gruba dahil olduğunuza şaşıracaksınız.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.