Akıllı sözleşmeler (Smart Contracts) hakkında bilgi edinebileceğiniz içeriğimizde Akıllı sözleşmeler nedir, akıllı sözleşmeler ne işe yarar ve akıllı sözleşmeler kim için var gibi sorularınızın cevaplarını detaylı olarak vereceğiz.

Akıllı sözleşmeler nedir?

Akıllı sözleşmeler nedir ve akıllı sözleşmeler ne işe yarar? konusunun başında açıklamak gerekirse, 2009 yılıyla birlikte hayatımıza giren kripto para, güç geçtikçe işlem hacmini arttırarak etki alanlarını genişletti. Kripto para yatırımı, kripto para ticareti ve kripto para karşılığında hizmet almak gibi birçok alanla işlem yapabileceğimiz kripto para borsası, tabi ki sadece kişiler arası gerçekleşen basit para transferlerinden ibaret değil. Karmaşık ya da belirli şartlar üzerinden gerçekleşen kripto para transferlerini daha kolay ve daha güvenli hale getirmek için akıllı sözleşmeler devreye girdi.

Akıllı sözleşmeler, otonom adını verdiğimiz sistemi sağlar. Kripto para ticareti yaparken şartları belirlemek için kullandığınız akıllı sözleşmeler sayesinde yaptığınız tüm işlemler kendi kendine gerçekleşir. Akıllı sözleşmelere programlanabilir protokol da denebilir.

Akıllı sözleşmeler ne işe yarar?

Akıllı sözleşmeler, kripto para ticareti yapacak olan tarafların anlaşmazlık yaşamasını büyük ölçüde engeller. Aynı zamanda maliyeti azaltmak için de kullanılan akıllı sözleşmeler, tıpkı bir otomat gibi çalıştığı için güvenli kripto para transferi için oldukça gereklidir. 

Akıllı sözleşmeler nasıl ortaya çıktı?

Kripto para borsasının en değerli dijital para birimi olan Bitcoin sisteminde, yapılan işlemlerin gerçekleşebilmesi için transfer doğru anahtar kullanılarak imzalanmalı. Kripto para borsasındaki sistem, yapılacak olan transferin gerçekleşebilmesi için çoklu imza imkânı da tanımak adına contact adlı scriptler geliştirmektedir. Sistem tarafından geliştirilen scriptler sonrasında Blockchain uygulamalarının ilham kaynağı olmuş ve akıllı sözleşme (smart contact) ortaya çıkmıştır.

Akıllı sözleşmeler genel olarak Ethereum Blockchain yapısı için kullanılıyor. Akıllı sözleşme için kullanılan programlar, verileriyle birlikte her bilgisayarda bulunuyor. Akıllı sözleşme sistemine sahip olan sistemlerde yapılan smart sözleşmeler her bilgisayarda kontrolden geçtikten sonra çalışır. Bu sayede yapılacak olan tüm akıllı sözleşmeler toplu bir vadilasyon geçirdikten sonra gerçekleştirilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin ile Ethereum arasındaki farklar nelerdir?

Örnekle anlatmak gerekirse, dijital bir varlık sahipliğini elinde bulunduran bir Blockchain sistemi hayal edin. Bu sistem üzerinden yapılacak kripto para transferi için belli sayıdaki kullanıcının onayı gerekir. Bu durum tam olarak akıllı sözleşmelere örnektir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.