Kripto girişimcisi Alex Masmej, Ethereum blok zincirindeki “kişisel token”i ALEX’i satarak 20 bin dolar gelir elde etti. Oluşturduğu bu yeni fon, Silikon Vadisi’nde yeni bir merkezi olmayan finans (DeFi) tasarruf girişimi için onu destekleyecek.

Masmej, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımda ‘Gelir Paylaşımı Anlaşması ve İnsan IPO’uyla geliştirilen kişisel token’ı ALEX’in ilk arzında 29 katılımcıya 20 bin dolarlık satış yaptığını duyurdu. Kripto girişimci, arzı ilk kez Ethereum Topluluğu Konferansı’nda açıklamıştı.

ALEX token’ına sahip kişiler, önümüzdeki üç yıl boyunca maksimum 100 bin dolar olmak üzere gelirlerinin yüzde 15’ine ortak oluyor. Gelirler Dai (DAI) veya eşit bir stablecoin cinsinden dağıtılıyor. IPO’da satılan 1 milyon ALEX, 10 milyon toplam arzın yalnızca yüzde 10’unu temsil ediyor.

Masmej, merkezi olmayan token’lar, altın türevleri ve kripto sanatı gibi özgün token’lara (NFT) kredi sunan kâr amaçlı merkeziyetsiz otonom vakıf olan DAO’nun alt girişimi olan Rocket’in kurucusudur. Masmej ayrıca, MetaCartel DAO, Marketing DAO ve Santa is Money gibi projelere de katkıda bulundu.

IPO Nedir?

IPO (Initial Public Offering), özel bir şirket veya kuruluşun hisse senedini ilk defa halka arz ederek yatırım sermayesini artırmasına verilen isimdir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.