Algorand (ALGO) Coin, merkeziyetsiz finans uygulamaları oluşturmak için akıllı kontratlar kullanan ve Ethereum’a benzer, güvenli ve ölçeklenebilir bir kripto para projesidir. 2019’da piyasaya sunulan Algorand (ALGO) Coin, saniyede 1000 işlem kapasitesi ile kullanıcılarına hız ve güvenlik vaat etmektedir.

Algorand (ALGO) Coin’in arkasında MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’nde profesör unvanıyla görev yapan Kriptolog Silvio Micali önderliğinde ekonomist, matematikçi ve kriptograflardan oluşan bir ekip yer almaktadır. Proof of Stake çalışma sistemini kullanan projenin temel özelliği açık kaynak kodlu ve herkese açık olmasıdır. Konsensüs mekanizmasıyla merkezi olmayan bir ağda olması gereken güvenilirlik, şeffaflık ve açıklık tam anlamıyla sağlanmaktadır. ABD’nin yakın zamanda çıkarmayı plânladığı dijital dolar’ı Algorand blokzincirinde kurmayı düşündüğü kripto dünyasında dilden dile söyleniyor ancak bu konuda herhangi bir somut bilgi yok. Ancak bu da Algorand’de beklenit oluşturuyor.

Algorand (ALGO) coin ne işe yarar, Algorand (ALGO) coin’in geleceği ne?

Merkeziyetsiz ekonomi ilkesi uyarınca, daha dijital, daha kesintisiz ve daha şeffaf bir model sunan Algorand (ALGO) Coin, dünya çapında önemli finans altyapıları ve sistemleriyle rekabet edebilecek yüksek bir işlem hızını ve hacmini garanti etmektedir. Algorand (ALGO) Coin’in blok zinciri, işlemlerin dallara yarılmadan koşulsuz olarak ve anında onaylanarak tamamlanmasını sağlarken, diğer blok zincirlerinde belirsizlik ve işlemsel bütünlüğün kurulamaması halen bir sorundur.

Algorand ağındaki kullanıcılar, konsensüs protokolüne katılmak için gizli ve rastgele (random) biçimde seçilmekte, her blokta katılımcılar tur değiştirmektedir ve katılmadan önce kimse tura katılacak olan kullanıcıların kimler olduğunu görememektedir. Tam aksine tur başladıktan sonra ise tüm katılımcılar görülebilmekte, böylece %51 saldırısı gibi olumsuzlukların da önüne geçilmektedir.

Algorand (ALGO) Coin, 10 milyar adet olarak belirlenen toplam arzının şu an henüz sadece %20’sini gerçekleştirmiştir. Piyasada şu an yaklaşık 2 milyar adet Algorand (ALGO) Coin bulunmakta, bu rakam 3,7 milyarlık arzdan geriye kalan rakamı oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kripto para cüzdanı nedir, nasıl kullanılır? (Wallet nedir, nasıl kullanılır?)

Yaklaşık 1,9 Milyar Dolar piyasa değeri ile kripto para piyasasında 40. Sırada bulunan Algorand (ALGO) Coin, yaklaşık 9,7 Milyar Dolar’lık bir değerlemeyi hedeflemektedir.

Algorand (ALGO) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Yazının yayımlandığı an itibariyle 1 Algorand (ALGO) Coin, 0.97 Amerikan Doları’na eşittir. Algorand (ALGO) Coin en yüksek seviyesini 2019 Haziran ayında 3.28 Amerikan Doları ile görürken, dip seviyesini ise 2020 Mart’ında 0.1 Amerikan Doları ile yaşamıştır.

İlk çıktığında 100 Dolar’lık Algorand (ALGO) Coin alan bir yatırımcı, şu ana kadar varlıklarını elden çıkarmamış olsaydı, %70 değer kaybıyla sadece 30 Dolar’a sahip olacaktı. Bu da Algorand (ALGO) Coin’i uzun vadeli yatırım aracı olarak seçeceklerin biraz düşünmelerini sağlayacak bir veri.

Algorand (ALGO) coin, henüz Paribu veya BTC Turk gibi Türk borsalarında listelenmezken, yurtdışında Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin, BitHumb, BitFinex, BitMax Huobi Global, OKEx, HBTC ve BiKi gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

Algorand (ALGO) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!