Algorand (ALGO) ve İtalya’nın kar amacı gütmeyen telif hakkı kurumu SIAE, ilk kez telif haklarının Algorand blok zincirinde dijital varlıklar olarak korunduğunu duyurdu ve 95 binden fazla sanatçının 4 milyona yakın eserini NFT’ye çevirdi.

SIAE, Algorand (ALGO) ile birlikte bu hafta 95.000’den fazla sanatçının telif hakkıyla korunan çalışmalarını temsil eden 4 milyon NFT’yi bastı. Eserleri bir blok zincirine yükleyen SIAE ile Algorand’ın bu girişimi, blok zincirdeki telif hakları sistemiyle eserlerden elde edilen gelirlerin sorunsuz şekilde sanatçılara ödenmesi ve telif hakkı konusunda büyük kolaylık sağlaması plânlanıyor.

Bu proje İtalya’da başlamış olsa da, dünya çapında etkileri var. Daha önce telif hakkı alınmış eserler ilk kez blok zincirinde temsil edildiğinden, bu proje, dünyanın dört bir yanındaki diğer hükümetler ve telif hakkı kurumları için varlıkları dijital olarak yönetmeye başlamasında bir test çalışması görevi görebilir.

İtalya’da 1800’lerin sonunda kurulan SIAE, sanatçılar ile sanat tüketicileri arasında aracı olan ve telif koleksiyonlarını yöneterek sanatçıların çalışmalarını koruyarak; kazandıklarını sanatçılara ödemekten sorumlu olan telif hakkı toplama kuruluşu.

Algorand (ALGO) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.