Son dönemin dikkat çeken blok zinciri şirketlerinden Algorand (ALGO), İtalya’da Avrupa Birliği’nin ülkelerden istediği ve COVID 19 sonrası kişinin hasta olup olmadığını, aşı olup olmadığını gösterecek güvenli seyahat için dijital pasaportu için yapılan uygulamanın altyapısını kuruyor.

Blockchain Italia.io şirketi tarafından geliştirilen My Health Passport uygulamasında özet olarak, veriler uygulamaya gönderecek blok zinciri verileri işleyerek kişinin bütün bilgilerini ortaya çıkaracak ve seyahatine imkân tanıyıp tanımayacağını tespit edecek.

Avrupa Birliği, ülkeler arasında güvenli seyahat için belirli ve benzersiz kurallar tanımlamak için seyahat eden kişinin COVID 19 aşısı olup olmadığını onaylayan dijital bir sertifika oluşturma sürelerini hızlandırmak istediğini duyurmuştu.

Algorand’ın temelinde blok zinciri üzerinde çalışacak uygulama, çevreci, herkese açık, güvenli, kişisel verileri ve sağlık bilgilerini yalnızca yetkili kişiler tarafından erişilebilir hale getirmeye ve bir QR kodu göstererek sertifikanın gerçekliğini ve geçerliliğini garanti eden evrensel olarak doğrulanabilir bir kimlik bilgisi oluşturmaya izin verecek.

Dijital pasaport İtalya’da denendi

Uygulamanın testi, İtalya’da ilk kez Milano’daki Hangar21’in açılış etkinliği sırasında ve anti Covid-19 protokolüne tam uyumlu olarak, swab sonuçlarıyla kullanıldı. Organizatörlere ve teknik kadroya ek olarak, canlı performans sergileyen sanatçılar, müzisyenlerüm katılımcılara elektronik olarak “sertifikalı” yapıldı.

Blockchain Italia.io CEO’su ve Italia4 Blockchain Derneği Başkanı Pietro Azzara, uygulama ile ilgili, “Algorand gibi halka açık ve küresel bir blok zinciri kullanarak bir swabın sonucunun elektronik sertifikasyonunun ilk örneğini İtalya’da ve muhtemelen Avrupa’da yapmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dijital sağlık pasaportu, vatandaşların sınırlar arasında hareket etmesine, karantinadan kaçınmasına ve olaylara ve kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişmesine izin veren hızlı ve güvenilir bir araç olarak taınıtılıyor. Uygulamada, yalnızca değil, tüm üye devletlerde tanınan kişiselleştirilmiş bir QR kodlu elektronik sertifika, bir swabın veya başka bir testin veya aşılamanın sonucunu anında, evrensel, tahrif edilemez bir şekilde onaylayan ve mahremiyetin uygunluğunu garanti eden bir elektronik sertifika (sağlık bilgilerinin paylaşılmasında), tüm sınırlamaları ile eski kağıt sertifikaya alternatif olarak (örneğin vatandaşı olduğu veya ikamet ettiği ülkenin dilinde yazılmış olması ve belgenin onaylı kopyalarının birden çok kullanım için gerekli olması) geliştiriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in 100 bin dolar hedefine FED dopingi gelebilir
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.