Almanya ve Fransa hükümetleri, Facebook‘un gelecek yıl piyasaya süreceği Libra‘yı engellemek için işbirliği yaptıklarını açıkladı.

Spiegel’in haberine göre, Avrupa Birliği’ni sosyo-ekonomik anlamda domine eden iki ülke Fransa ve Almanya’nın sosyal medya devi Facebook’un 2020 yılının ikinci yarısında kullanıma açacağı dijital parası Libra’yı engellemek için anlaştıkları açıklandı.

İki hükümetin yetkililerinden Euro’yu merkezde tutan ortak açıklama geldi ve “Hiçbir özel kuruluşun ulusal egemenliğin ayrılmaz bir bütünü olan parasal güce hükmeyemeyeceği” gibi sert bir ifade kullanıldı ve Libra gibi tehditkâr projeleri engellemek için ortak çalışacakları belirtildi.

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) milletvekili Thomas Hailmann, konuyla ilgili “Şimdiye kadar ekonomi, merkez bankalarının aldığı önlemlerle krizler ve enflasyonla mücadelede çok iyi bir iş çıkardı. Bir dijital para sağlayıcısının piyasaya hakim olması, rakiplere oldukça zorluk yaratacak” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.