Kripto para yatırımcılarının umutla ve hevesle beklediği “altcoin boğa sezonu”, sektördeki kısa ismiyle “alt sezon” gelmiş de geçiyor olabilir mi? Bitcoin’in Aralık ayından beri yükselmesi ve bununla birlikte altcoinlerdeki toparlanma ve ivmelenme devam ediyor. Coinmarketcap verilerine göre incelediğimiz 75 altcoin’den 38 tanesi yani yarısından fazlası tarihi zirvelerini geçtiğimiz ay gördü. Kripto para ile ilgilenen ve alım satım yapan birçok insan da altcoin boğa sezonunun gelip gelmediğini merak ediyor. Peki Altcoin boğa sezonu 2021 ne zaman? Altcoin boğa sezonu ne kadar sürer?

Altcoin nedir?

Altcoin (alternatif coin), Bitcoin’den sonra ortaya çıkmış, çoğu Bitcoin’e rakip ya da alternatif olarak üretilmiş ya da birbirlerinden çatallanmalar (hard-fork) yoluyla ayrılıp üretilmiş olan coin ve token’lerin genel adıdır. Bitcoin dışında bütün coin ve tokenlar, Ethereum’dan Litecoin’e, Ripple’dan Stellar Lumen’e, Dogecoin’den BNB coin’e kadar tüm dijital para birimleri altcoin’dir ve o şekilde adlandırılır.

Altcoin boğa sezonu nedir?

“Altcoin boğa sezonu” ya da “Alt sezon”, “altcoin sezonu” şeklinde isimlendirilen süreç, altcoin’lerin fiyatlarının istikrarlı bir biçimde arttığı ve zirve yaptığı dönemi ifade eder. Kısacası altcoin’ler için boğa piyasası sezonudur. Piyasadaki fiyat artışları zçok yüksek seviyelere gelir ve yatırımcılar bundan büyük kazançlar sağlar.

Peki beklenen Altcoin boğa sezonu 2021 ne zaman ve Altcoin boğa sezonu ne kadar sürer?

En son 2017-18 sürecinde yaşanan ve yatırımcılarına hiç beklenmedik kazançlar sağlayan ve bir döngü olarak düşünüldüğünde bu döngüyü Bitcoin’in fiyat artışının desteklediği Altcoin Boğa Sezonu 2021 yılında gerçekleşeceği düşünülüyor ve veriler bu yönde bir analizi gösteriyor. Altcoin sezonunun ne zaman geleceği, kripto para yatırımcıları arasında merakla beklenen bir sorudur. Yatırımcılar, alt coin’lere yatırdıkları birikimlerinin fiyatlarının artmasını ve zirve yapmasını beklerler. 2017-18 arasında çok kısa bir süreliğine gerçekleşen bu altcoin boğa sezonunun 2021 yılında tekrarlanması bekleniyor. Bu altcoin boğa sezonunun ise beklenenden daha uzun sürmesi ve kripto para piyasalarına yatırımcı akınına uğraması çok muhtemel.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'ın kripto parası GRAM sonunda görücüye çıkıyor

COVID 19 salgını nedeniyle dünyadaki para arzının hiç görülmedik noktalara ulaşması, FED’in anormal şekilde piyasaya ABD Doları likidite etmesi, diğer ülkelerin de bunu takip etmesi çok büyük etken olarak gözümüzün önünde yer alıyor.

Altcoin’lerin 2021 Şubat fiyatları

Coinmarketcap verilerine göre 75 altcoin’in “all time high” yani tüm zamanların en yüksek fiyat verilerini karşılaştırdık ve inceledik.

Sonuca göre, 75 adet altcoin’den 38 tanesi, geçtiğimiz ay yani Şubat 2021’de tarihlerinin en yüksek noktasını gördü.

Şubat ayında fiyat zirvesi yapan altcoinlerin bazıları yeni piyasaya çıkmış coin ve token’ler olsa da, bazıları ise yıllardır piyasada olan altcoin’ler ve tüm zamanların zirve noktasını geçen ay yakalamış durumdalar.

İşte 2021 Şubat ayında zirve yapan alt coin’ler:

1INCH Coin, AKRO, ALPHA, ANKR, BAND, BNB, BTT, CAKE, CELO, LINK, CHZ, COMP, ATOM, DCR, DOGECOIN, ELROND, ENJIN, FLOW, HOLO, INJ, KAVA, KUSAMA, MAKER, NEXO, REEF, REN, RSR, RAVEN, SAND, SOL, SUSHI, TERRA, TEZOS, THETA, TWT, UMA, VET, YFI

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.