Altcoin, kripto para piyasasında ilk çıkan kripto para olan Bitcoin’den sonra piyasaya çıkmış tüm diğer kripto varlıkları kapsayan genel bir tabirdir. Pazardaki en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’dan tutun da, Bitcoin Gold ya da Bitcoin Cash gibi Bitcoin çatallanmasından (hard fork) ortaya çıkan coin’lere hatta son zamanlarda sayıları sıklıkla artan token’lere kadar Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimleri genel olarak “altcoin” olarak adlandırılır.

Altcoin almak için gerekenler aslında tam olarak Bitcoin almak için gerekenlerle aynıdır.

Altcoin’ler Türk Lirası ile ya da Amerikan Doları, Euro gibi para birimleriyle alınabilir. Banka havalesi, kredi kartı ya da Papara ile de altcoin almak mümkündür.

Altcoin almak için öncelikle bir borsaya üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra, söz konusu borsadaki itibari para hesabınıza para yatırmanız gerekir. Kullandığınız borsanın özelliklerine ve sunduğu imkanlara göre banka hesabınızdan havale ya da EFT yapabilir, paranızı önce Papara’ya aktarıp sonra Papara üzerinden yatırabilir ya da kredi kartıyla alım yapabilirsiniz.

Borsaya üye olup, oradaki cüzdanınıza Türk Lirası yatırdıktan sonra, almak istediğiniz altcoin’i de belirlediyseniz, sıra geldi alım işlemine.

Altcoin almak | Altcoin nasıl alınır?

Bazı altcoin’ler doğrudan Türk Lirası ile alınabilir. Ancak bazıları Dolar ya da Euro, bazıları ise itibari para birimleri olmadan, USDT (Tether), BUSD gibi stable coin’ler ile alınmaktadır. Borsanızda arama yaparak almak istediğiniz altcoin’in alım satım çiftlerine bakın. X/TRY seçeneği varsa doğrudan alım yaparak, cüzdanınızdaki Türk Lirası karşılığında edinebilirsiniz. Eğer X/USD, X/EUR gibi seçenekler varsa, öncelikle borsada cüzdanınızdaki parayı Amerikan Doları ya da Euro’ya çevirmeniz ya da doğrudan borsadaki cüzdanınıza Dolar ya da Euro cinsinden yatırmış olmanız gerekir. Gereken çevirme / takas işlemini yaptıktan sonra alış yapabilirsiniz. Eğer söz konusu coin X/USDT, X/BUSD gibi işlem çiftlerine sahipse, öncelikle ilgili borsadan USDT (Tether) ya da BUSD (Binance USD) gibi bir stable coin almanız gerek. Bunun için de öncelikle arama bölümüne USDT yazın ve USDT/TRY işlem çiftini seçerek, cüzdanınızdaki Türk Lirası bakiyeniz karşılığında USDT (Tether) alın. Daha sonra almak istediğiniz altcoin’i aratarak X/USDT işlem çiftini seçin ve cüzdanınızdaki USDT (Tether)’leri almak istediğiniz altcoin ile takas edin.

İlginizi Çekebilir:  Algorand (ALGO) ile SIAE, 95 binden fazla sanatçının 4 milyon eserini NFT'ye çevirdi

Altcoin satmak | Altcoin nasıl satılır? Altcoin nasıl bozdurulur?

Altcoin satmak da temelde Bitcoin satmak / bozdurmak ile aynı işlemdir. Yine borsamıza girerek, ilgili altcoin’imizin işlem çiftlerine bakalım. X/TRY seçeneği varsa, söz konusu altcoin’i doğrudan Türk Lirası karşılığında satabilirsiniz. X/USD ya da X/EUR seçeneklerinde, altcoin’i Amerikan Doları ya da Euro karşılığında satabilirsiniz. X/USDT ya da X/BUSD seçeneklerinde ise USDT (Tether) gibi bir stable coin ile takas edebilirsiniz. Eğer USDT ya da BUSD ile takas ettiyseniz, bir kez de USDT/TRY işlem çiftine gelerek, elinizdeki USDT (Tether) stable coin’leri Türk Lirası’na bozdurmanız gerekir.

Daha sonra borsa cüzdanınızdaki Türk Lirası’nı, yine borsanızın sunduğu alternatifler ile banka havalesi / EFT olarak ya da Papara cüzdanınıza aktararak çekebilirsiniz. Papara cüzdanınıza aktardığınız paranızı tekrar kendi banka hesabınıza aktarmanız gerekmektedir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!