Bu yazımızda Altcoin nedir sorusuna cevap arayacağız. Ufak araştırmalar sonrasında Bitcoin’in yanında, Bitcoin veya Dolar cinsinden listelenen birçok farklı kripto para görebilirsiniz. Karşılaştığımız bu kripto para birimleri Bitcoin alternatifi, yani Altcoin olarak adlandırılmaktadır. Altcoin’lerin amiral gemisi olarak Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi kripto paraları sayabiliriz. Bu örneklerden yola çıkarsak daha kolay anlaşılması için Bitcoin (BTC) Dolar, Ethereum (ETH) Euro, Litecoin (LTC) Sterlin olarak düşünülebilir. Kripto para takip sitesi olan CoinMarketCap’te daha detaylı bir araştırmayla birlikte sayılarının binlerce olduğunu görebilirsiniz.

Altcoinler ne demek, ne işe yarar?

Aslında birçoğu beraberinde bir teknolojiyle birlikte geliyor. Örneğin Ethereum, daha hızlı para transferi yapılmasına olanak sağlarken; Tether fiyatı dolara sabitlenmiş coin olarak, dalgalanma zamanlarında yatırımcıların güvenli limanı olmayı hedefliyor. Ek olarak Altcoinlerin ortak özelliğinin Bitcoin’e rakip olmak olduğu söylenebilir. Bazıları nispeten bunu başarabilmiş sayılır, örnek vermemiz
gerekirse piyasa hacmi ve kullanım olarak Bitcoin’den sonra ilk 9 sıraya oturan Altcoinler sırasıyla şöyledir: Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Binance Coin, Tehter, EOS, Bitcoin SV, Stellar.

İlk Altcoin Hangisidir?

Piyasadaki ilk Altcoin, 2011’in Nisan ayında piyasaya sürülen Namecoin’dir. Para birimi olarak kullanılması yanı sıra Namecoin’in getirdiği teknoloji, alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını sağlayarak internet yasaklarına engel olmaktı. Çok uzun ömürlü bir çalışma olmamasına rağmen ilk olması ve hedeflediği anlayışla en başarılı Altcoinler arasında görülmektedir.

Altcoin’e Para Yatırılır mı?

Altcoinler, adı üstünde alternatif olmaya çalıştıkları için daha riskli yatırım araçları olarak görülmektedirler, aynı zamanda piyasa payları Bitcoin’e kıyasla daha dar olduğu için spekülasyona, diğer bir ifadeyle organik olmayan fiyat yükselmelerine daha açık haldelerdir.

Kripto para camiası bu tarz gelişmeleri ‘’Pump/Dump’’ olarak adlandırır. Yani piyasaya yeni sürülen örneğin Xcoin’e bir balina (yüksek miktarlarda para yatırabilen kişiler) veya balinalar birden para yatırarak Xcoin’in yükselmesini sağlayarak küçük yatırımcıların Xcoin’e yatırım yapmasını sağlar. Hedefledikleri miktara ulaştıkları sıra tüm Xcoinleri ellerinden çıkararak planladıkları vurgunu gerçekleştirmiş olurlar. Bunun özellikle dikkat çeken iki zararı vardır; ilki küçük yatırımcının parasını kaybetmesine, ikincisiyse yeni çıkan Altcoin’in itibarsızlaşmasına ve başarıya ulaşamamasına sebep olur.

Altcoinler bütün bunlara rağmen karlı bir yatırım aracı olmaya devam etmektedir. Zarar görmemek için, detaylı araştırma ve güncel haberlerin takibiyle güzel miktarlarda kar sağlanabilir, aynı şekilde uzun vade yatırımı düşünen insanlar için de yukarıda bahsettiğimiz gibi güvenli liman görevi görebilecek birçok Altcoin mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartıyla veya Banka Kartıyla Kripto Para Nasıl Alınır?

Altcoin Nasıl Alınır?

Nasıl altının, gümüşün borsası varsa kripto paralar için de borsalar mevcut. Ülkemizde hizmet vermekte olan borsaların Altcoin portföyleri geniş olmasa da kullanımı aktif olan Altcoinlerin birçoğunu bulunduruyorlar. Daha fazlası için ise bahsi geçen yerli borsalar aracılığıyla Bitcoin alıp, yabancı borsalara aktarabilirsiniz ve bu borsalarda dilediğiniz Altcoin’i rahatlıkla alıp satabilirsiniz. Altcoin’lerle ilgili haberleri de sitemizden takip edebilirsiniz.

Dilediğiniz, karar verdiğiniz herhangi bir altcoin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.