Altcoinlerdeki çılgın fiyat artışları, günlük yüzde 100’lere varan yükselişler sonrası herkesin sorduğu ve cevabını merakla beklediği ‘Altcoin boğa sezonu geldi mi?’ sorusunun yanıtı cevap buldu diyebiliriz. Peki hangi nedenlerden dolayı altcoin sezonundayız? Altcoin sezonunun başladığını gösteren 4 neden ne?

Kripto para piyasasının değeri, geçtiğimiz günlerde 2 trilyon doları geçti. Lider kripto para Bitcoin, geçen ay birçok kez denemesine rağmen 60.000 bin doların üzerine çıkamadı ve altcoin 2021 sezonunun gelişmekte olduğu fikrine ciddi değerler verdi.

Bitcoin dominansı veya hakimiyeti, herhangi bir zamanda altcoinlerin göreceli gücünü ölçmek için en iyi ölçü olarak görülüyor. Bitcoin’in hakimiyeti bütün piyasayı peşinden sürükleyen bir gösterge. Düşüşlerde genelde para kaynağı altcoin’lere kayıyor ve altcoinlerde büyük yükselişler görülüyor.

Kripto endeksine bakıldığında BTC dominansı uzun zaman sonra ilk kez yüzde 56’nın altına indi. Bu, en son 2019 yılında gerçekleşmişti. Bitcoin‘in hakimiyetindeki ciddi düşüş, birçok altcoinin hem USD değerini hem de BTC değerini artırmasına izin verdi. Bu, büyük, orta ve hatta küçük ölçekli kripto para birimleri için geçerli ve bu, altcoin sezonunun daha da yükselme aşamasında olduğunun ve bizi bir sonraki noktaya getirdiğinin kesin bir işareti.

  • Bazı altcoinlerin anormal artış göstermesi

Orta veya daha düşük piyasa değerine sahip kripto para birimleri, son birkaç hafta içinde patlama yaptı. Bunun en son örneği WazirX oldu. Yaklaşık 1.07 milyar dolarlık bir toplam piyasa değerine sahip olan proje, yalnızca geçen aydan bu yana yüzde 1400’lük bir artış gösterdi.

WazirX dışında BitTorrent gibi daha büyük projelerin birkaç hafta içinde %2000’den fazla ve bir ayda neredeyse %750 oranında arttığını gördük. THETA, Filecoin ve benzeri pek çok başka örnek var. Bu, sermayenin Bitcoin’den altcoinlere çok kesin bir şekilde aktığını gösteriyor. Aynı zamanda bir altcoin sezonunun yaklaşmakta olduğunun en güçlü işaretlerinden biridir.

  • Süper Döngü ve piyasa psikolojisi
İlginizi Çekebilir:  FED Başkanı Powell: Libra çok riskli

Analist SecretsOfCrypto tarafından yaygın olarak ifade edilen bir anlatıyla çok iyi bir şekilde örtüşüyor. Şubat ayındaki bir gönderide analist, sermaye akışını ve bunun altcoin süper döngüleri sırasında nasıl gerçekleştiğini ana hatlarıyla açıklıyor. Piyasa psikolojisini ve ilginin altcoinlere doğru nasıl değiştiğini ve hızlandığını anlatıyor.

  • 2017 ICO Patlaması vs 2021 NFT Patlaması

2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında, muazzam kazançlar için ilk kripto para halka arzları (ICO’lar) aracılığıyla sunulan çok sayıda token gördük. Aslında, bu epik boğa koşusunun en büyük eğilimi olabilir, tabii ki Bitcoin’in tarihte ilk kez 20 bin doları vurması dışında tabii ki.

2017’deki ICO trendine benzer bir şey de bu yıl NFT’lerde yaşanıyor. Non-fungible token adıyla bilinen değiştirilemeyen tokenlar Ethereum ağında eşsizleştiriliyor ve dijital sanat adı altında alınıp satılıyor. Bir.o ünlü sanatçı da NFT furyasına dahil olmuş durumda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.