Altcoinlerdeki fiyat artışı kripto para camiasının gündemi haline geldi. 2020’nin başından beri; Icon (ICX), AION ve WanChain (WAN) gibi altcoinlerin sırasıyla %200, %120 ve %60 artış gösterdiğini biliyoruz. Bu artışları analistler, yeni bir altcoin sezonunun başladığı şeklinde yorumladı.

Ethereum (ETH)’da bu altcoinlerin arasına katılmış gözüküyor. Geçtiğimiz Aralık ayının sonlarına doğru değeri 115 dolar civarındayken, bugün itibariyle %90 değer kazanmış ve 220 dolar civarında işlem görmekte. 

Kripto para marketleri ralliye başladığından beri, Ethereum ve merkezi olmayan finansal platformlarda benzer bir eğilim göstermeye başladı. DeFi isimli kilitli varlık platformunun aktardığı verilere göre, ellerindeki kripto paraların toplam değerinin 1 milyar dolara yaklaştığını duyurdu.

Bugün için DeFi isimli platformda, 3,135 milyon Ethereum saklanmakta. 2 Şubat’da bu rakam 3,195 milyon kadardı ve analistler yükselen fiyatlar sebebiyle böyle bir düşüşün normal olduğunu belirtti.

2019’dan bu yana, DeFi ekosistemindeki kripto para hacmi 240 milyon dolardan 1,01 milyar dolara yükseldi. Analistler, bu miktarında daha da artacağı görüşünü belirtmekle birlikte, Ethereum’un diğer altcoinlerin fiyatlarını da yükselttiğini paylaştı.

Ethereum 2.0 tüm marketi etkiliyor

Bir diğer yükseliş sinyali olarak madencilerin elindeki Ethereum miktarını arttırmaya çalışması olarak gösteriliyor. Santiment’in kurucusu Maksim Balashevich, tüm Ethereum madencileri arasında geçtiğimiz 3 ay boyunca market stabil ve kesintisiz olarak birikim sağladı, dedi. 

Balashevich’e göre; toplam bakiye Ethereum madencilik havuzlarında tüm zamanların en yüksek değeri olan 1,69 milyon Ethereum’a (yaklaşık 300 milyon dolar) yakın bir şekilde seyrediyor. Mevcut birikim Balashevich’e göre, blok yaratıcılarının arasında projeye dair bir güven oluştuğu şeklinde yorumlandı.

Geliştirici ekip projeye olan güvenini belirtti

2020’nin Temmuz ayında başlangıcı yapılacak olan Ethereum 2.0 ise, Ethereum’daki fiyatlamanın yükselmesindeki başka bir sebep olarak gösteriliyor. 6 Şubat’da Reddit üzerinden gerçekleşen Ask Me Anything isimli etkinlikte, Ethereum ağı geliştiricileri ve Ethereum 2.0 ekibi, ağ güncellemesinin önümüzdeki 8 hafta boyunca güvenli bir şekilde çalıştırıncaya kadar başlatılmayacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, Facebook'un kripto parası Libra'ya nasıl tepki verdi?

Ethereum 2.0 araştırmacılarından olan Justin Drake; 2020 yılında başlangıcı yapacağımıza %95 oranında güveniyorum, dedi. Ethereum 2.0 ağı, proof-of-work (emek ispatı) sisteminden proof-of-stake (hisse ispatı) sistemine geçecek ve madenciler arasında 32 Ethereum’u hisse boyutuna göre paylaştıracak. 

Ağın geliştirilmesinde Ethereum’a olan talebin hızlı bir şekilde artması ve muhtemel madenci ve yatırımcının %5 oranındaki kazancının %18’e yükselmesi gibi sebepler Ethereum 2.0 lansmanına olan beklentiyi arttırıyor.

Teknik analiz bakış açısına göre, geçtiğimiz iki hafta boyunca Ethereum fiyatı birçok direnç noktasını aşarak dikkate değer bir seviyeye yükseldi.

Bitcoin ve Ethereum’u bir düzeltme bekliyor olabilir

30 Ocak’da Ethereum fiyatı 200 günlük hareketin üstüne çıktı. Bugün iste, 180 dolar dolaylarında direnç göstermekte. Diğer taraftan altcoinlerde %27 civarı bir artış görüldü. Analistler, önümüzdeki aylarda öncelikle 240 dolar seviyesini sonrasında ise 300 dolar seviyelerini aşmasını bekliyor. 

Analizler, 5 Şubat’da three white soldiers hareketinin başladığını ve Ethereum’daki yükselişin ivmesinin azalarak devam edeceğini düşünüyor.

Yine analizlere göre Bitcoin’in fiyatı önümüzdeki günlerde bir düzeltmeye girecek, aynı beklenti Ethereum’u da kapsıyor ve öngörülen düzeltme sonrası güncel fiyatın 200 dolar dolaylarına gerileyeceği görüşü hakim.

Eğer bir destekle karşılaşmazsa düşüş 193 dolar civarına kadar olabilir. Bağıl kuvvet endeksine göre, 6 saatlik zaman diliminde kapasite üstü alımın gerçekleştiği ve bu indikatörlerin devrilmeye sebep olacağı öngörülüyor. Aynı şeyi Hareketli Ortalama Yakınsama ve Uzaklaşma histogramı içinde söyleyebiliriz. Bütün bunların sonucu ise, satın almalarda bir duraklama demektir.

Bitcoin ısrarla 10,000 dolar ve üstünü zorluyor. Ethereum ise adeta Bitcoin’in peşinden gitmekte. Bu durum biraz tedirginlik yaratıyor olsa gerek, yatırımcılara balina hareketleri olup olmadığını takip etmek öneriliyor. Cointelegraph isimli platformun haberinden aktaracaklarımız bu kadar.

İlginizi Çekebilir:  Şant Manukyan'dan çarpıcı Ethereum yorumu: Büyük bir kıtlık yaşanabilir
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.