Dünyada ve Türkiye’deki gelişmeler, ekonomik olarak birçok değişimi beraberinde getiriyor. İdlib’de yaşananlar, FED’in faiz indirimi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesi birbiri ardına dolar ve altın fiyatlarında da oynamaya neden oldu. Tüm bu gelişmeler kripto para piyasasına da es geçmedi. İşte haftanın son iş gününde ABD Doları, Bitcoin ve altının performansı…

Dünya şu sıralar coronavirüs kabusuyla mücadele ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bu virüs şimdiden yüzlerce insanın ölümüne neden oldu. Virüsün, insan hayatına olumsuz etkisi kadar dünya ekonomisine de darbesi hissedilmeye başlandı. Birçok ülke virüsle mücadele kapsamında keskin kararlar alırken, önemli organizasyonlarını da tek tek iptal ediyor.

Coronavirüs’ün etkileri sürüyor

ABD Merkez Bankası (FED), Salı günü acil bir kararla politika faizini 50 baz puan indirerek 1-1.25 bandına çekti. Gerekçe olarak coronavirüs nedeniyle artan riskler gösterildi. FED’in bu kararını ekonomistler, ‘devamı gelir’ diyerek yorumladı. Kararın ardından 6.16 TL seviyesinde olan dolar/TL, 6.03 geriledi ancak sonrasında 6.09’da kendine yer buldu.

Şu sıralar 6.10 seviyesinde gezinen Dolar/TL bugün en düşük 6.1015’i görürken, en yüksek de 6,1257 fiyatını gördü. Euro/TL ise 6,87 seviyesinden güne başlarken daha sonra 6,90’ı aştı.

Altın fiyatları da geçtiğimiz günlerdeki artış oranına benzer seyretti. Güne 328 lira ile merhaba diyen gram altın, aşağı yukarı derken 330 liraya kadar ulaştı. Gram altın fiyatı bugün en düşük ise 326.1 liraya geriledi. Gram altın fiyatı şu an haberin yazıldığı sıralarda 324 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatı 538 liradan satışa sunulurken, yarım altın 1076 lira, Cumuriyet altın fiyatı 2203 lira, reşat altını 2235 liradan satışa sunuluyor.

Bitcoin ise Hindistan’ın kripto paraları yasaklayan genelgeyi iptal etmesi, Güney Kore’de meclisin kripto para ticaretini ülkede tamamen yasallaştırması ve ABD Merkez Bankası (FED)’in faiz indirimiyle birlikte yükselişini sürdürdü. Lider kripto para şu sıralarda 9 bin 60 dolardan kendisine alıcı buluyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin yükseliş trendine girdi: 12 bin doları da aştı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.