İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) CEO’su Ayşen Esen, koronavirüs sonrası Dolar ve Euro’nun kullanımının azalacağına ve altının dijitalleşerek hakimiyetinin artacağına dikkat çekerek onları kağıt parçası olarak tanımladı.

Esen, blockchain teknolojisinin gelişimiyle birlikte fiziksel altına sabitlenen dijital paraların hüküm süreceği bir dönem yaşayabileceklerini ifade etti.

Koronavirüs başlangıcında dünya üzerindeki bütün yatırımların nakde dönüşmesiyle ilgili konuşan başkan yardımcısı, “Altın normalde bu tür krizlerde güvenli liman olarak görülür ancak bu sıradan bir kriz değildi. İnsanlar canını düşünerek bütün yatırımlarını bozarak nakit para dönmek zorunda kaldı.” dedi.

Bir iki ay sonra salgının kontrol altına alacağını söyleyen Esen, bunun sonrasında altına yeniden dönüşün başlayacağını belirtti ve eskiden 4 bin ton olan dünyanın yıllık altın döngüsünün, şu anda 500 tonlara kadar düştüğü öngörüsünde bulunarak, altın fiyatının dengeleneceğini söyledi.

Ayşen Esen. Kaynak: Habertürk

“Fiziksel altına dayalı paralar çıkabilir”

Altın sektörünün teknolojiyle ilgili bağlantısı, Bitcoin ve blockchain’e de değinen Esen, “Bunlar fiziksel karşılığı olmadığı sürece soru işareti olarak görünen kavramlar. Bu yüzden altına dayalı paraların, blockchain teknolojisi gibi güvenliğinin sağlandığı ama arkasında fiziksel bir altının da olduğu sağlam sistemlerin gündeme geleceği aşikar. Biz de bunla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu krizin farklı olarak büyük ülkelere de zarar verdiğini belirten Esen “Artık kimse dokunulmaz değil. Önümüzdeki dönemde ne Dolar, ne Euro ne de başka bir para birimi tek başına güvenilir olabilir. Bunların hepsi kağıt parçası. Ama altın öyle değil. Tek bir ülkeye ait olmayan, milyonlarca yıldır var olan ve finansal zorluklardan dolayı varlığı yok olmayan bir emtia. Gelecekte altının önemi ve kullanımı daha da artacak. Dijital ortamda daha fazla kullanılacak.” dedi. (Habertürk)

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!