Çin’den yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs (Covid-19) hastalığı dünya ekonomisini de derinden etkiledi. Altın fiyatları son yılların en yüksek seviyelerine çıktı.

Şubat 2013’ten beri en yüksek seviyesine ulaşan spot altının ons fiyatı 1678 dolar 58 sente kadar çıkarken ülkemizde de gram altın 333 liradan, günü yüzde 3.2’lik artışla çeyrek altın 545 lira civarlarında, yarım altın ise 1.092 lira, tam altın ise 2.246 liradan işlem gördü.

Altın fiyatlarında Coronavirüs etkisi

2020 yılının ilk günlerinden beri hızlı bir yükseliş trendine giren altın Çin’de çıkan ve bütün dünyayı etkileyen on binlerce kişinin hastalanmasına yüzlerce kişinin de ölümüne yol açan Coronavirüs yatırımcıyı ‘güvenli liman’ olarak görülen altına teşvik ediyor.

Uzmanlar bu yükselişin 1700 dolar sınırlarını da aşmasını beklerken Coronavirüs, diğer yatırım araçlarını da etkilemeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı 2 dolar düşüş yaşadı ve 56 dolara geriledi. Dolar/TL kuru da yukarı bir ivmede hareket ediyor. Geçen hafta 6 lira barajını aşan ABD Doları, günü 6.13 lira seviyelerinde kapadı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Emre Topaloğlu

Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdim. Medya sektöründe yaklaşık 7 yıldır hizmet veriyorum. Kripto paraya olan ilgimden dolayı yolum Gazetecoin.com ile kesişti. Beraber bu sektör hakkında önemli bilgileri okuyucuya ulaştırmayı planlıyoruz.