Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya, ülkenin merkez bankasının sorunlara karşı dijital para birimi çıkarmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Amamiya, teknik inovasyonun yüksek ve hızlı olduğu şu dönemde yerleşim sistemleri dünyasında Japonya’daki dijital paraya olan kamu talebini göz önünde bulunduracaklarını belirtti.

Masayoshi Amamiya, Japonya Merkez Bankası’nın merkez banası dijital paralarını piyasaya sürmek için acil bir planlarının olmadığını, çünkü para politikasına etkisi ve sıkı güvenlik standartlarını sağlamak için alınan önlemler gibi çeşitli faktörlerin incelenmesi gerektiği görüşünde.

Facebook’un Libra’sı çok etkili oldu

Amamiya, para politikasının faiz oranlarını, varlık fiyatlarını ve banka kredilerini nasıl etkilediğini, merkez bankaları kendi dijital para birimlerini çıkarmaya başlasa bile çok fazla değişmeyeceğini söyledi.

Bazı ABD akademisyenler ise, dijital para birimlerinin merkez bankalarının mevduatlara daha kolay negatif faiz oranları uygulamasına izin vereceğini söylüyor. Facebook’un Libra dijital para birimini başlatma çabası, merkez bankalarının dijital para birimi çıkarma hızını arttırmasına yol açtı.

İngiltere dahil olmak üzere, Euro bölgesi, Japonya, Kanada, İsveç ve İsviçre merkez bankaları geçen hafta Davos’ta, paranın geleceğiyle ilgili artan bir tartışma sonucunda dijital paralar konusundaki deneyimlerini paylaşma planını hayata geçirmeyi planladılar.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.