Amazon, bünyesinde barındırdığı ‘İş Kanıtı’ sisteminde kullandığı kriptografinin patentini aldı.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon, bu hafta ABD Patent Ofisi’nden iş kanıtı sistemi için kullanacağı kriptografi için tescil aldı. Bitcoin ve Ethereum ağlarının kullandığı Merkle ağacı(hash sistemi), büyük veri yapılarının içeriğini doğrulanmasını sağlıyor. Bir blok zincirinin temel bir bileşeni olan Merkle ağacı; buradaki her yaprak dışı düğüm, kendi alt düğümlerinin bir karmasıdır. Amazon’un patentinde, bir Merkle ağacının üretilmesi, bir bilgisayar kaynağına erişime izin vererek bir zorlukla başa çıkabileceğini açıklıyor.

Amazon’un pdf olarak görüntülenebilen özet cümlesinde;

“Görev, bir mesaj ve bir tohum içerebilir, öyle ki tohum, en azından kısmen, mücadeleye bir çözüm üretmek için işe yarayacak bilgileri kriptografik olarak elde etmek için kullanılabilir.” ifadesi yer alıyor. Amazon bu hamlesiyle dışardan gelecek saldırılara karşı daha güvenli bir çzöüm elde etmiş olacak. Bu nedenle, kaynakların geçerli bir çözüm oluşturma masrafları, kötü niyetli kişilerin hizmet reddi (DoS) veya diğer saldırıları yapmalarını engelleyebilir.

Şikret, “Amazon Web Hizmetleri” kolu aracılığıyla blokzincir dünyasında aktif bir rol biçmiş görünüyor. Mevcut müşterilerinden gelen talebe cevap verdiğini iddia eden ticaret devi, bununla birlikte, şu ana kadar ana faaliyet alanına kripto para birimi entegrasyonundan uzak durdu.

Merkle Ağacı: Görsel: Wikipedia

Merkel ağacı nedir? Nasıl çalışır?

Merkle ağacı (Merkle Tree) ya da hash ağacı ya da Merkle kökü, kriptografi ve bilgisayar bilimlerinde, her yaprak node’un bir veri bloğu ile etiketlendiği ve her yaprak-olmayan node’un, alt node’larının kriptografik hash ile etiketlendiği bir ağaçtır. Hash ağaçları, büyük veri yapılarının içeriğinin verimli ve güvenli bir şekilde doğrulamasına izin verir. Hash ağaçları, hash listelerin ve hash zincirlerin genelleştirilmesidir.

İlginizi Çekebilir:  ABD Teksas'ta bankalara kripto para saklama onayı verildi

Bir yaprak node’un belirli bir ikili hash ağacının bir parçası olduğunun gösterilmesi, ağacın yaprak node’larının sayısının logaritması ile orantılı olarak bir dizi hash hesaplamayı gerektirir; bu rakam, yaprak node’ların sayısıyla orantılı olan hash listelerle çelişir.

Merkle ağaçları, blokların ayrılmaz bir parçasıdır ve etkili bir şekilde değişmezlik ve işlem bütünlüğü ile işlev görmelerine olanak tanır. Dağıtılmış ağlarda oynadıkları rolün ve bunların kriptografik hash işlevlerinin altında yatan teknolojisinin anlaşılması, kripto para birimlerindeki temel kavramları daha büyük ve daha karmaşık sistemlere dönüşmeye devam ederken kavramak için çok önemlidir.

Merkle ağacı, ismini 1979’da patentini tescilleyen Ralph Merkle‘den almıştır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.