Intel ile birlikte dünyanın en büyük işlemcisi konumundaki AMD‘nin hisseleri, Bitcoin‘in yükselişiyle birlikte tavan yaptı.

1969 tarihinde elektrik mühendisi Jerry Sanders tarafından kurulan ABD California merkezli teknoloji şirketi AMD, Bitcoin’le el ele tırmanışını sürdürüyor. Intel ile birlikte işlemci pazarında tekel haline gelen AMD, Bitcoin’in 2019’daki durdurulamaz yükselişiyle oldukça iyi günler geçirmeye başladı.

Hisseleri son 12 ayda yüzde 102 artan AMD’nin bu çıkışının BTC ve diğer kripto paralarla paralel gitmesi hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü bitcoin madenciliğinin (mining) temel çalışma mantığı bilgisayarlar genelinde işlemci özelinde gerçekleşiyor. AMD’nin grafik kartları da, performans bakımından pazarda önemli bir yer kaplıyor.

AMD hisselerinin grafiği.

BK Asset Management’ın yöneticilerinden Boris Schlossberg, AMD’nin Bitcoin’in yanında konumlandığını ve bunun stratejik bir hamle olduğunu söyleyerek “Bitcoin ile diğerlerinin değeri arttıkça kripto para madencilerinin sayısı da artıyor ve AMD’nin grafik kartlarına da talep çoğalıyor. Eğer 10 bin doların üzerine çıkarsa yeniden ‘madencilik deliliği’ başlayabilir.” dedi.

Bitcoin, sene başından beri 3 bin 200 dolardan 9 bin dolara kadar çıktı. BUnunla birlikte AMD’nin hisseleri de kısa süre içerisinde 16 dolardan 29 dolara kadar yükselmeyi başardı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.