Emtia Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonunun (CFTC) eski başkanı Christopher Giancarlo, 21 Şubat’daki yorumunda Federal Rezerv’in artık tamamen dijital para basma zamanı geldiğini söyledi.

Eski başkan, Yahoo Finance’ın On the Move isimli programına konuk olduğu sırada, Çin’in dijital yuanına karşılık olarak ABD’nin artık dijital para birimini hayata geçirmesi gerekliliğinden bahsetti.

Giancarlo, dijital dolar hakkında konuştuğumuz zaman analog insan dünyasında sahip olduğumuz ödemeyi almak için sanal dünyada konuşuyoruz, dedi. 

Aynı zamanda eski başkan dijital bir doların kripto para dünyasında agnostik bir çağrışım yaptığını belirtti. Bitcoin ve yenilikleri veya Facebook’un Librası kendi değer önermelerine sahipler ancak merkez bankası tarafından verilen bir para birimi ile var olabilirler, dedi. 

Eski başkan, ABD’deki düzenleyici çevrenin, kripto para birimlerinin finansal kurumlara getirdiği değişikliklere uyum sağlamak için bazı güncellemelere ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Dijital Yuan doların tahtını sallayabilir

Cointelegraph isimli platformun haberine göre; Giancarlo, Accenture isimli küresel danışmanlık devi olan firmanın desteklediği bir dijital dolar projesine katıldı. Accenture’un İsveç Merkez Bankası ile e-krona diye bilinen dijital para biriminde işbirliği yaptığı iddia ediliyor. Bu proje en başında Giancarlo tarafından tamamen blockchaine bağlı bir elektronik para birimi yaratma çabası için olasılıkları incelemek üzere kar amacı gütmeyen bir vakıf kurmak amacıyla başlatıldı.

Şubat ayının başında çıkan haberlere göre ise, Amerikalı milletvekili Bill Foster (D-IL), FED başkanı Jerome H. Powell’a CBDC’ler üzerinde ilerleme kaydedilip kaydedilmediğini sormuştu. 

Foster, Çin’in özellikle Belt and Road (Bir kuşak, bir yol) projesinde yer alan ülkeler arasında dijital yuanı uygulama isteğine değindi ve dünya rezerv para birimi olan doların tahtını sallayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!