Dolandırıcılar, Apple’ın uygulama mağazası App Store’da listelediği Trezor adlı kripto cüzdan hizmeti sunan uygulamanın sahtesini yükleyen ve bakiyesini kontrol etmek isteyen bir iOS kullanıcısını ağına düşürdü. Phillipe Christodoulou adlı kişinin 600 bin dolar değerinde 17.1 adet Bitcoin’ini çalındı.

The Washington Post, mağdur kişi Phillipe Christodoulou’nun App Store’daki bir dolandırıcılık uygulamasına kurban gittiğini ve neredeyse tüm birikimlerini sahte bir kripto cüzdanı uygulamasına kaptırdığını bildirdi.

Apple, sahte Trezor kripto para cüzdanı uygulamasını birkaç kez mağazadan kaldırdı ancak günlerce App Store’da görünmeye devam etti.

Christodoulou, Bitcoin bakiyesini telefonla kontrol etmek için bir mobil Trezor uygulaması aramak için geçen ay App Store’a gitti. Trezor’un şu anda bir iOS uygulaması sağlamadığının farkında olmayan Christodoulou, beş yıldıza yakın bir doppelgänger Trezor uygulaması indirdi ve bunun gerçekten resmi bir uygulama olduğu izlenimini verdi. Christodoulou, 12-24 kelimelik özel anahtar kelimeyi girdikten sonra 17,1 BTC’lik birikiminin çalındığını gördü.

“Apple bundan paçayı sıyıramaz”

Federal Soruşturma Bürosu’na bir rapor sunduğunu açıklayan Christodoulou, satışlarda %15 ila %30 komisyon alan Apple’ın bu durumdan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi ve onlara olan güveninin suistimal edildiğini ifade ederek, “Apple bundan paçayı sıyırmayı hak etmiyor” dedi.

Sahte kripto para cüzdanı ve ticaret uygulamaları daha önce App Store’da göründü. Birleşik Krallık merkezli kripto istihbarat şirketi Coinfirm, beş kişinin kriptolarının iOS’ta sahte bir Trezor uygulaması tarafından çalındığını bildirdi ve toplam kayıpların 1,6 milyon dolar olarak tahmin edildiğini söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!