Popülerliğini günden güne artıran ve 16 Şubat 2021 tarihinde 50 bin dolara ulaşarak rekor kıran lider kripto para Bitcoin, herkesin dilinde. Bilgi teknolojileri, finans, insan kaynakları pazarlama alanlarında araştırma ve danışmanlık hizmeti veren Gartner’ın 77 finans yöneticisini dahil ettiği ankete göre finans yöneticilerinin yüzde 84’ü ellerinde Bitcoin tutmayı asla düşünmediğini söyledi.

Katılanların% 84’ünün Bitcoin’i kurumsal bir varlık olarak tutmayı planlamadıklarını söylediği anket hakkında açıklamalarda bulunan Gartner Finans Araştırma Dairesi Başkanı Alexander Bant, “Ankete katılanların yüzde seksen dördü, Bitcoin‘in oynaklığının (volatilite) finansal bir risk oluşturduğunu söyledi ve önümüzdeki beş yılda kripto para biriminde görülen fiyat dalgalanmalarını hafifletmek son derece zor olacaktır.” şeklinde görüş bildirdiklerini ifade etti.

Anketteki çekincelerin yüzdeleri yüksek

Ankette yer alan diğer endişeler sırasıyla yüzde 84 ile volatilite, yüzde 39 ile yönetim kurulu riskinden kaçınma, yüzde 38 ile kabul edilen bir ödeme şekli olarak yavaş benimsenme, yüzde 32 ile yasal endişeler ve yüzde 30 ile kripto para birimlerinde uzmanlık eksikliği, yüzde 25 ile siber riskler ve yüzde 18 de karmaşık bir muhasebeye sahip olması olarak kayda geçti.

Ankete katılanların yüzde 71’i, bilmek istedikleri en önemli şeylerden birinin, Bitcoin ile ne yapacakları olduğunu söyledi. Yüzde 68’i, düzenleyicilerden Bitcoin hakkında daha fazla şey duymak ve onu tutmanın getirdiği riskleri daha iyi anlamak istiyor.

Bant açıklamalarını, “Bunun kurumsal varlıkların uzun zaman çizelgesinde yeni ortaya çıkan bir fenomen olduğunu hatırlamak önemli. Finansal istikrarı sağlamakla görevli finans liderleri, bilinmeyen bölgelere spekülatif sıçrayışlar yapmaya meyilli değiller.” sözleriyle noktaladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!